Stavba od A po Z
Vaša stavba v detailoch..
FÓRUM PROJEKT STAVBY WEB MARKETING A REKLAMA
HOME SPRÁVY, AKTUALITY, TÉMY DISKUSNÉ FÓRUM STAVEBNÝ LEXIKÓN INZERCIA KONTAKTY

Ľadovcový náučný chodník - Jasper, Kanada

Články, zaujímavosti a fotografie z oblasti stavebníctva a architektúry.
  

Ľadovcový náučný chodník - Jasper, Kanada

od temy-az » Pia 18. Júl 2014 15:33:47

Ľadovcový náučný chodník od Sturgess Architecture v Národnom parku Jasper v Kanade

Poloha: Národný park Jasper, Kanada
Architekti: Sturgess Architecture
Zodpovedný architekt: Jeremy Sturgess
Rok: 2014
Fotografie: Robert Lemermeyer


Tento ľadovcový náučný chodník predstavuje rozšírenie rozlámanej krajiny, ktorá definuje ľadovcové pole Columbia Icefield v kanadskom Národnom parku Jasper.
Projekt, ktorý sa nachádza pozdĺž okraja tohto strmého rázu, dopĺňa a rozvíja pohľad na krajinu a jej nevšedný tvar. Pri projektovaní tohto náučného chodníka išlo autorovi o to, aby to nebola len cesta k jednému cieľu, ale aby chodník umožnil hosťom ponoriť sa do nedotknutej prírody na viacerých miestach.


Tvar a história tejto krajiny, tohto miesta, je inšpiráciou pre dizajn a voľby materiálov v projekte. Historický a ekologický príbeh kanadských národných parkov si vyžaduje inováciu v materiáloch a udržateľnom prístupe k výstavbe. Na všetkých odkrytých nevodorovných povrchoch je použitá oceľ odolávajúca poveternostným vplyvom, tak aby ladila s vyfarbením priľahlej skaly, zatiaľ čo údržba a použitý materiál je bez prchavých organických zlúčenín.Hranatá forma jednotlivých častí, hrdzavé zafarbenie a teplá textúra Corténu na oceľovej konštrukcii súvisí so skalnatými výbežkami okolitých hôr, zatiaľ čo zasklenie imituje ľadovcový tok.Ako sme už povedali, význam chodníka nie je byť cieľom ale cestou. Súťaž vyžadovala, aby návrh nemal žiadnu hierarchiu, aby tak bol umožnený jednotiaci zážitok medzi Uvítacou oblasťou, Náučným chodníkom a Vyhliadkou. Konštrukcie pozdĺž Náučného chodníka sú vo svojom návrhu obmedzené a javia sa ako „krajinné objekty“.


Výkladové zástavky, ktoré sú kĺbovo uchytené ako kryštalické intervencie, vystupujú z a zapúšťajú sa do steny skaly. Táto infraštruktúra je definovaná hranatými tvarmi Corténovej oceľovej platne, ktorá poskytuje tieň a prístrešok, zatiaľ čo napodobňuje formy Uvítacej oblasti a Vyhliadky. V kontraste s tým Vyhliadka vyčnieva zo zrázovej steny horského svahu, aby umožnila návštevníkom zažiť impozantnosť a veľkosť ľadovca pod ňou.


Z architektonického aspektu je zalomená geometria vyhliadkovej plošiny ďalej zvýraznená nezvyčajnou horizontálnou konštrukciou zavesených káblov, ktorá podopiera sklenený chodník. Vstúpením na sklenený povrch je možné fyzicky zakúsiť hĺbku okolitého ľadovcového poľa. Vzdialenosť od vyhliadkovej plošiny po spodnú časť dna doliny Sunwapta Valley je priamo úmerná hrúbke ľadovcového poľa Icefield.


Práve v tomto bode sú návštevníci schopní pochopiť veľkosť ľadovcovej krajiny a vnútorný charakter okolitej ekológie, glaciológie, histórie a geológie, ktoré definujú toto historické miesto.
Bádanie sa začína vystúpením z autobusu, pod prístreškom, ktorý vymedzuje Uvítaciu oblasť. Tento veľký ochranný prístrešok je zapracovaný do existujúcej kamennej steny, ktorá lemuje strmý zráz, ktorý sa navracia do infraštruktúry Národných parkov zo 40. rokov 20. storočia.


Po tom ako sa návštevníci odvážia vykročiť spod prístrešku von do voľnej vyhliadkovej oblasti, naskytne sa im prvý zbežný pohľad na roklinu hlboko pod nimi a náznak výhľadu, ktorý na nich čaká počas ich bádania. Chodník, ktorý sa na začiatku jemne zvažuje nadol, čím poskytuje oddelenie od priľahlej diaľnice, je vytesaný do pôvodnej materskej horniny. V priebehu cesty sa chodník rozširuje a zužuje, čo umožňuje návštevníkom zastaviť sa na niekoľkých výkladových zástavkách a dozvedieť sa o histórii danej oblasti bez toho, aby sťažovali prechod ostatným.


Dizajn a umiestnenie týchto zástaviek boli starostlivo pripravené tak, aby striedavo zakrývali a odhaľovali výhľad, tak aby bol „objavovaný“ trošku po troške v priebehu cesty. V polovici chodníka a po odvážení sa zísť do „hlbín“ doliny, začína chodník stúpať nahor.
Ako stúpanie pokračuje, narastá vzrušenie, keďže výhľad sa stáva stále viac a viac viditeľný.Nakoniec návštevníci prichádzajú na Vyhliadku. Najprv je výhľad na plošinu a charakter zážitku, ktorý na nich čaká, zakrytý balvanovitou geometriou plošiny. Hneď za Corténovým východom sa nachádza sklenená cesta – priehľadný chodník týčiaci sa na dolinou pod ním. Tu sa môžu návštevníci odvážiť vyjsť 30 metrov od steny útesu a zažiť jeden z najlepších a najvzrušujúcejší výhľadov na svete.Zdroj:aasarchitecture.com


Vaša Stavba od A po Z.
Obrázok užívateľa
temy-az
 
Príspevky: 113
Registrovaný: Pia 04. Nov 2011 11:21:28


  

Späť na TÉMY - Zaujímavosti

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron