Stavba od A po Z
Vaša stavba v detailoch..
FÓRUM PROJEKT STAVBY WEB MARKETING A REKLAMA
HOME SPRÁVY, AKTUALITY, TÉMY DISKUSNÉ FÓRUM STAVEBNÝ LEXIKÓN INZERCIA KONTAKTY

Stavebná klasika : Flatiron Building / Daniel Burnham

Články, zaujímavosti a fotografie z oblasti stavebníctva a architektúry.
  

Stavebná klasika : Flatiron Building / Daniel Burnham

od temy-az » Uto 23. Sep 2014 18:06:26

Flatiron Building alebo "Žehlička" stále jedna z najkrajších stavieb New Yorku


Architekt: Daniel Burnham
Poloha: Manhattan, New York City, New York, USA
Rok: 1902
Fotografie: Wikimedia Commons, Flickr User: stijn, Flickr User: joseph a, Flickr User: kirill levinFlatiron Building, ako jedna z najznámejších budov v New Yorku ako aj vo svete, bola a je inovatívnou architektonickou výpoveďou na prelome 20. storočia. Budova, ktorú v roku 1902 dokončil Daniel Burnham, bola v období nástupu oceľovej konštrukcie mrakodrapov v Spojených štátoch prvotriednym architektonickým návrhom. Flatiron Building, známa svojím trojuholníkovým tvarom na križovatke Piatej Avenue a Broadwayu, svojou ikonickou prítomnosťou zmenila celú oblasť Manhattanu na časť známu ako Flatiron District.


Manhattan vždy bol aj bude synonymom celoplošnej implementácie základného plánu kolmých ulíc, ktorý definuje celé mesto, kde je každý blok súčasťou väčšieho kolektívneho systému. Tento plán kolmých ulíc, ktorý odráža holandské aj anglické vplyvy, vznikol v roku 1811 a prerušujú ho len určité ulice, ako napríklad Canal alebo Broadway, ktoré do neho nezapadajú a vytvárajú tak zvyškové priestory, ktoré sú väčšinou príliš malé alebo príliš komplikované na to, aby ich bolo možné rozvíjať.


Avšak, trojuholníkový zvyškový priestor vzniknutý križovaním Piatej Avenue, Broadwayu a 23. ulice vytvoril jednu z najznámejších budov v odbore architektúry. Pozemok, na ktorom dnes Flatiron Building stojí, prešiel mnohými rukami, kým sa z neho stalo to, čo vidíme dnes. Nakoniec ho kúpil Harry S. Black, konateľ spoločnosti Fuller Company – stavebnej firmy špecializujúcej sa na oceľ a stavbu mrakodrapov – ako jej sídlo. Následne na to, Black poveril chicagského architekta Daniela Burnhama, aby navrhol budovu Fuller Building – ktorej názov sa neskôr, vďaka jejtvaru podobnému žehličke, zmenil na Flatiron Building (pozn. prekl.: flatiron = žehlička zo starších čias). Burnham, predtým ako ho poverili návrhom budovy Flatiron Building, navrhoval oceľové mrakodrapy v Chicagu, známy je predovšetkým vďaka budovám ako Rookery Building a Reliance Building. V prípade budovy Flatiron Building Burnham použil plochu pod ňou, aby vytvoril jej základňu, pričom využil estetiku renesančného návrhu v štýle Beaux-Arts, výsledkom čoho bol trojstranný oceľový mrakodrap pripomínajúci stĺp zo staroveku. Podobne ako staršie precedensy v architektúre sa aj budova Flatiron Building javí byť masívna a pevná, keďže má pevnú základňu, predtým ako sa smerom k hlavici zužuje.


Dizajn a prepracovanie detailov v štýle Beaux-Arts dodávajú oceľovému mrakodrapu nádych architektonického precedensu nachádzaného v tých časoch v Európe. Fasáda budovy je z vápenca a glazovanej terakoty, čo umocňuje masívnu, no predsa bohatú estetiku.
Jeden z najzaujímavejších aspektov budovy je, že jej návrh zvýrazňuje priestor v tvare trojuholníka, ktorý vzniká vďaka ostrému uhlu na Piatej Avenue a Broadwayi; severný vrchol budovy je iba 2 m široký. Jej úzky profil vytvára v rámci budovy zaujímavú priestorovú konfiguráciu, kde sú šikmé steny prispôsobené pre úzke rohové kancelárie, ktoré sa otvárajú panoramatickému výhľadu na Midtown Manhattan.


Počas výstavby Newyorčania verili, že oceľová konštrukcia budovy Flatiron Building neodolá silným vetrom, ktorým Manhattan čelil. Aj napriek ich počiatočným predstavám, konštrukcia budovy bola navrhnutá tak, aby vyhovovala 4 násobku štandardného zaťaženiu vetrom a aby stabilizovala a zachovala ikonický trojuholníkový tvar budovy.
Po viac ako 100 rokov je budova Flatiron Building architektonickou ikonou a medzinárodnou turistickou atrakciou. Ani fakt, že ide stále o budovu so súkromnými kanceláriami, neuberá z ohromenia a úžasu, ktoré vyvoláva, keď ju zhliadnete po prvýkrát. Nie je teda žiadnym prekvapením, že budova je od jej postavenia vyhlásená mestom New York, ako aj Spojenými štátmi, za historickú pamiatku.

Ďalšia galéria k článku:Zdroj: archdaily.com

Vaša Stavba od A po Z.
Obrázok užívateľa
temy-az
 
Príspevky: 113
Registrovaný: Pia 04. Nov 2011 11:21:28


  

Späť na TÉMY - Zaujímavosti

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť