Stavba od A po Z
Vaša stavba v detailoch..
FÓRUM PROJEKT STAVBY WEB MARKETING A REKLAMA
HOME SPRÁVY, AKTUALITY, TÉMY DISKUSNÉ FÓRUM STAVEBNÝ LEXIKÓN INZERCIA KONTAKTY

Ekologicky aktívna fasáda - Palazzo Italia

Články, zaujímavosti a fotografie z oblasti stavebníctva a architektúry.
  

Ekologicky aktívna fasáda - Palazzo Italia

od temy-az » Str 24. Feb 2016 15:42:33

Taliansko, Miláno: Fasáda budovy Palazzo Italia čistí okolité ovzdušieJedným z najzávažnejších problémov, ktoré v dnešnej dobe trápi ľudstvo, je znečistenie ovzdušia, a to predovšetkým vo väčších mestách. Nie je preto vôbec prekvapujúce, že vedci z celého sveta sa snažia nachádzať rôzne riešenia tohto problému. Jedným z nich by mohol byť napríklad cement, ktorý má schopnosť čistiť okolitý vzduch.

Jedna z prvých budov na svete, pri stavbe ktorej bol spomínaný typ cementu použitý, je Palazzo Italia, hlavná budova talianskeho pavilónu na svetovej výstave Expo 2015 v Miláne, ktorá sa konala od 1.5.2015 do 31.10.2015.


Pri navrhovaní Palazzo Italia bol dôraz kladený na udržateľnosť a na vytvorenie budovy s takmer nulovou spotrebou energie, a to okrem iných, použitím fotovoltaického skla (strecha) a fotokatalytického betónu (vonkajší plášť). Architektonický návrh, ktorý pochádza z dielne talianskeho štúdia Nemesi & Partners, predstavuje stavbu zložitej konštrukcie, ktorej exteriér a niektoré priestory interiéru pripomínajú tvary konárov v hustom lese.

Celých 9 000 m2 vonkajšej fasády budovy Palazzo Italia je obložených 900 panelmi vytvorenými použitím technológie Styl-Comp z cementu i.active BIODYNAMIC s patentovanou technológiou TX Active talianskej spoločnosti Italcementi. Výskum potrebný na vytvorenie nového cementu pre Palazzo Italia trval spoločnosti Italcementi viac ako 12 500 hodín.


Názov materiálu stručne vyjadruje jeho inovačný charakter. „Bio“ komponent pochádza z jeho fotokatalytických vlastností, ktoré majú pôvod v aktívnom princípe TX Active. Aktívny princíp obsiahnutý v materiáli v kontakte s priamym slnečným svetlom zachytáva určité nečistoty z ovzdušia a premieňa ich na inertné soli, a tak pomáha čistiť atmosféru od smogu. Vzniknuté soli potom zo stien zmyje dážď, keď prší. Navyše, maltu tvorí z 80% recyklované kamenivo, vrátane kúskov z mramoru Carrara, vďaka ktorému má oveľa väčší jas ako tradičný biely cement. Špecifickou charakteristickou črtou nového materiálu je jeho „dynamický“ komponent, ktorého mimoriadna premenlivosť umožňuje vytvárať zložité tvary, aké je možné vidieť na paneloch budovy Palazzo Italia.


Vzhľadom na svoje umiestnenie a architektúru je Palazzo Italia jedna z mála budov, ktoré zostávajú postavené aj po tom, ako výstava Expo 2015 skončila. Stane sa z nej centrum pre technologickú inováciu pre mesto Miláno.


V tak veľkých mestách ako je napríklad Miláno, by pokrytie 15% viditeľných mestských povrchov týmto typom cementu mohlo zredukovať úroveň znečistenia ovzdušia až o polovicu.

Foto: padiglioneitaliaexpo2015.com
Zdroj: italcementigroup.com, padiglioneitaliaexpo2015.com, dailymail.co.uk

Vaša Stavba od A po Z.
Naposledy upravil temy-az dňa Uto 22. Mar 2016 13:14:00, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
temy-az
 
Príspevky: 113
Registrovaný: Pia 04. Nov 2011 11:21:28


Re: Ekologicky aktívna fasáda - Palazzo Italia

od Dammo » Pia 11. Mar 2016 9:20:27

kiežby sa aj u nás takéto budovy začali stavať
Dammo
 
Príspevky: 119
Registrovaný: Štv 28. Jan 2016 10:34:46


Re: Ekologicky aktívna fasáda - Palazzo Italia

od rastik_s » Štv 17. Mar 2016 16:31:06

mozno sa raz toho dozijeme
rastik_s
 
Príspevky: 112
Registrovaný: Pon 15. Feb 2016 15:33:09  

Späť na TÉMY - Zaujímavosti

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron