Stavba od A po Z
Vaša stavba v detailoch..
FÓRUM PROJEKT STAVBY WEB MARKETING A REKLAMA
HOME SPRÁVY, AKTUALITY, TÉMY DISKUSNÉ FÓRUM STAVEBNÝ LEXIKÓN INZERCIA KONTAKTY

Ako kurit

Energetika a zdroje energie, rekuperacia, zateplenie budov a úspory ..

Re: Ako kurit

od Chrbak » Uto 13. Sep 2016 12:01:07

Ved preto sa pytam - ja ani s krbom ani s kotlom nemam nejake prevratne skusenosti a uz vobec nie s vyberom. Je to po pravde pre mna spanielska dedina, ale velmi rad by som mu pomohol preto citam rozne clanky a dufam ze aj tu mi poradite a budeme schopny vybrat si spravne. Ako casto do takeho kotla je potrebne prikladat, ked pises, ze sa nemusim bat keby som isiel do prace?
Chrbak

od marcos » Štv 15. Sep 2016 15:55:25

Chrbak píše:Ved preto sa pytam - ja ani s krbom ani s kotlom nemam nejake prevratne skusenosti a uz vobec nie s vyberom. Je to po pravde pre mna spanielska dedina, ale velmi rad by som mu pomohol preto citam rozne clanky a dufam ze aj tu mi poradite a budeme schopny vybrat si spravne. Ako casto do takeho kotla je potrebne prikladat, ked pises, ze sa nemusim bat keby som isiel do prace?

dost to zalezi od toho aky kotol si vyberiete, ale pri kotloch nie je potrebne prikladat v intervaloch ze jedna, dve hodiny, ale kludne by malo stacit aj raz za sest hodin. Netrap sa s tym, ze nemas s tym nejake skusenosti, ja som tiez nemal az kym sme to nemuseli zacat riesit :)
marcos

od atro » Pon 19. Sep 2016 8:45:17

PeterKohut a aky typ kotla to mas? to treba mat na kotol aj nejako zvlast miestnost nie?
atro

od Glado » Pon 19. Sep 2016 18:19:29

ATRO čau - chcel by som reagovať na tvoju otázku. Na kotol je dobré mať zvlášť miestnosť. Najlepšie technickú miestnosť, ale mnohí majú kotol kľudne aj v pivnici a je to v poriadku. Ide hlavne o to aby sa kotol do miestnosti bez problémov zmestil a aby si mal mať kde uložené aj palivo, teda drevo alebo nad čím teda uvažuješ. My máme splyňovací kotol, máme ho v pivnici, ktorú sme už premenovali na kotolňu :D je tam dosť miesta aj pre akumulačnú nádrž čo je podľa mňa dôležité.
Glado

od PeterKohut » Uto 20. Sep 2016 12:22:54

atro píše:PeterKohut a aky typ kotla to mas? to treba mat na kotol aj nejako zvlast miestnost nie?

zdravim atro tak my mame splynovaci kotol na drevo :) co sa tyka vykonu tak pri tom sme sa orientovali podla vykonu stareho kotla, ktory bolo nutne uz vymenit. Ibaze ked clovek vybera prvykrat kotol, tak musi dbat na tepelne straty domu, do ktoreho by chcel kotol umiestnit, aby ten vykon sedel so spotrebou energie. Co sa tyka umiestnenia kotla, tak ano my mame na to zvlast miestnost - kotolnu, teraz to mnohi ludia volaju ze technicka miestnost ;)
PeterKohut

od Chrbak » Štv 22. Sep 2016 11:33:48

marcos píše:dost to zalezi od toho aky kotol si vyberiete, ale pri kotloch nie je potrebne prikladat v intervaloch ze jedna, dve hodiny, ale kludne by malo stacit aj raz za sest hodin. Netrap sa s tym, ze nemas s tym nejake skusenosti, ja som tiez nemal az kym sme to nemuseli zacat riesit :)

aky kotol si vyberieme mas teraz namysli podla vykonu ci podla toho kolko sa da do neho nalozit? ono v podstate nam bude stacit kupit samotny kotol a drevo a cele to poprepajat? ci este nieco ine budeme musiet k tomu tiez riesit? neviem si to ani len predstavit ako by mal byt aj ten kotol prepojeny v podstate s izbami :shock:
Chrbak

od marcos » Štv 22. Sep 2016 12:54:37

Tak ono to v podstate jedno s druhym suvisi, takze staci ak sa budes riadit vykonom a ucinnostou. Ucinnost ak by som ti mohol poradit by bolo fajn keby bola okolo tych 90%. Aby si z kotla dostal ozaj to co od neho cakas. Ibaze rataj s tym ze ten kotol musis niekam umiestnit, taketo kotle by urcite nemali byt v obytnych miestnostiach ale v samostatnych, bud v nejakej technickej alebo nieco take a podstatne je aby sa v tej miestnosti dalo vetrat ;)
marcos

od atro » Ned 25. Sep 2016 13:08:44

Glado píše:ATRO čau - chcel by som reagovať na tvoju otázku. Na kotol je dobré mať zvlášť miestnosť. Najlepšie technickú miestnosť, ale mnohí majú kotol kľudne aj v pivnici a je to v poriadku. Ide hlavne o to aby sa kotol do miestnosti bez problémov zmestil a aby si mal mať kde uložené aj palivo, teda drevo alebo nad čím teda uvažuješ. My máme splyňovací kotol, máme ho v pivnici, ktorú sme už premenovali na kotolňu :D je tam dosť miesta aj pre akumulačnú nádrž čo je podľa mňa dôležité.

dost miesta pre akumulacnu nadrz? tato nadrz je nejako potrebna?
atro

od atro » Ned 25. Sep 2016 13:11:30

PeterKohut píše: zdravim atro tak my mame splynovaci kotol na drevo :) co sa tyka vykonu tak pri tom sme sa orientovali podla vykonu stareho kotla, ktory bolo nutne uz vymenit. Ibaze ked clovek vybera prvykrat kotol, tak musi dbat na tepelne straty domu, do ktoreho by chcel kotol umiestnit, aby ten vykon sedel so spotrebou energie. Co sa tyka umiestnenia kotla, tak ano my mame na to zvlast miestnost - kotolnu, teraz to mnohi ludia volaju ze technicka miestnost ;)

lenze co za kotol to mate? aky splynovaci? ale cital som tu uz nizsie ze je potrebne aby sa dalo vetrat v tej miestnosti, takze to budem musiet urcite este vyriesit
atro

od zander » Ned 25. Sep 2016 16:38:20

atro píše:dost miesta pre akumulacnu nadrz? tato nadrz je nejako potrebna?

Ahoj Atro, skús sa pozrieť na túto schémku. Je to zjednodušené, ale mohlo by ti to načrtnúť ako to cca. funguje.

Orientacna_schema_kotolne.png
Schémka kotolne - jednoduchá

Čo sa týka akumulačnej nádrže / zásobníka na teplú vodu tak tie potom môžu byť riešené rôzne. Voda na spotrebu (kohútiky) môže byť oddelená od vody pre kúrenie v samostatných nádobach, alebo to môže byť dvojpláštové (malá nádoba schovaná vo veľkej) a tak. No vždy sa ti zohrieva nejaký väčsí objem vody, aby mohol kotol bežať priebežne - nemusí sa stále zapínať a vypínať čo predlžuje jeho životnosť. Keby si túto nádrž nemal tak by si musel začať kúriť vždy keď teplú vodu potrebuješ a potom to vypnúť. To sa volá prietokové ohrievanie vody a na kúrenie sa nepoužíva + nie je to vhodné pri pevnom palive. Býva plynové, alebo elektrické.

Tu je foto kotolne čo som našiel na nete. Toto je asi tak priestorový základ. Potom k tomu pribúdajú ďalšie a ďalšie veci podľa kombinácie techniky zapojenej do systému (tepelné čerpadlo, solár, fotovoltaika, zmiešavanie a pod.).

foto_kotolna.jpg
Kotolňa - foto (aquacentrum.sk)

Nie som kúrenár, ale myslím že šedá nádoba je pre teplú úžitkovú vodu (TUV) a červená je akumulačná pre kúrenie (tj. oddelené nádoby).
Obrázok užívateľa
zander

PredchádzajúciĎalší

Späť na x.) Energia a stavba

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť