Stavba od A po Z
Vaša stavba v detailoch..
FÓRUM PROJEKT STAVBY WEB MARKETING A REKLAMA
HOME SPRÁVY, AKTUALITY, TÉMY DISKUSNÉ FÓRUM STAVEBNÝ LEXIKÓN INZERCIA KONTAKTY

Drobná stavba s pivnicou

Projekty, stavebný zákon, stavebné konanie, a iné ..

Drobná stavba s pivnicou

od gabo » Pon 15. Máj 2017 8:38:41

Zdravím,

chcel by som si pri RD postaviť stavbu z rozmermi cca 3x3m , celá stavba by mala byť podpivničená - hĺbka 2m. Na stavebnom úrade mi tvrdia že , ak je stavba podpivničená nejedná sa o drobnú stavbu v zmysle stavebného zákona, a teda potrebujem stavebné povolenie. Argumentujú tým že to nie je prízemná stavba.
Neexistuje niečo ako "oficiálny výklad" stavebného zákona? Zdá sa mi, že každý stavebná úrad si ho vykladá po svojom...
gabo

Re: Drobná stavba s pivnicou

od zander » Štv 25. Máj 2017 23:58:00

Zdravím. Myslím že v tomto prípade je problém, že stavba už je dvoj podlažná.

Presný výklad dáva stavebný zákon 50/1976 + nejaké zmeny. O drobných stavbách hovorí §139b :

(6) Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to
a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
b) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.
(7) Za drobné stavby sa považujú aj
a) stavby organizácií na lesnej pôde slúžiace na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 30 m2 a výška 5 m, napríklad sklady krmiva, náradia alebo hnojiva,
b) oplotenie,
c) prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby,
d) nástupné ostrovčeky hromadnej verejnej dopravy, priechody cez chodníky a na susedné pozemky, priepusty a pod.,
e) reklamné stavby, na ktorých najväčšia informačná plocha je menšia ako 3 m2.
(8) Za drobné stavby sa nepovažujú stavby skladov horľavín a výbušnín, stavby pre civilnú ochranu, stavby pre požiarnu ochranu, stavby uránového priemyslu a jadrových zariadení, vodné stavby, stavby čerpacích staníc kvapalných palív, skvapalnených plynov alebo stlačených plynov pre pohon motorových vozidiel, stavby prečerpávacích staníc horľavých kvapalín, horľavých plynov a stavby plniarní tlakových nádob horľavým plynom alebo horenie podporujúcim plynom.
Obrázok užívateľa
zander

od frazzo » Pia 26. Máj 2017 10:18:50

No chcel som byt velmi mudry ale ako pozeram, tak zander ma uz predbehol a vsetko ti dokonale napisal
frazzo

od Chrbak » Štv 01. Jún 2017 9:45:16

toto je to oficialne a myslim, ze budes s tym mat celkom problem, aby si ten svoj napad mohol zrealizovat.
Chrbak

od kremlo » Pon 05. Jún 2017 10:17:41

Chrbak píše:toto je to oficialne a myslim, ze budes s tym mat celkom problem, aby si ten svoj napad mohol zrealizovat.

myslim, ze sa to ani zrealizovat nepodari najma nie legalne :egmh:
kremlo

od zander » Pon 05. Jún 2017 12:10:33

kremlo píše:myslim, ze sa to ani zrealizovat nepodari najma nie legalne :egmh:

Prečo ? Však keď prebehne stavebné povolenie, tak to bude môcť normálne postaviť.
Treba na to však spraviť projekt, aby bolo čo podať na úrad.
Obrázok užívateľa
zander

od bojaro » Uto 06. Jún 2017 8:31:38

Stačí si vybaviť stavebné povolenie a nebudeš mať žiadny problém ale mali pravdu na úrade. Aj nám tak bolo povedané, že akonáhle ide o podpivničenú miestnosť je potrebné povolenie
bojaro

od norro » Uto 06. Jún 2017 9:54:24

Predsa má betónový základ. To je také hlavné meradlo, podľa ktorého je za potreby vybaviť stavebné povolenie. Bez toho prosto stavbu z betónu nikto len tak nepostaví.
Obrázok užívateľa
norro

od Sašo » Pon 12. Jún 2017 17:26:23

Kazda stavba ktora ma uz betonovy zaklad a ine veci musi mat stavebne povolenie a radsej by som si to vybavil ako riskoval, ci mi na to pridu alebo nie
Sašo

od zander » Uto 13. Jún 2017 12:01:33

Sašo, Norro, základ stavby to neovplyvňuje, môže byť aj betónový.

Drobná stavba (klasická) pri ktorej stačí ohlásenie je obmedzená :
"prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,"

Však si to prečítajte v predchádzajúcom príspevku. Podpivničená (dvojpodlažná) stavba tomu však nevyhovuje.
Obrázok užívateľa
zander

Ďalší

Späť na a.) Oficiality

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť