Stavba od A po Z
Vaša stavba v detailoch..
FÓRUM PROJEKT STAVBY WEB MARKETING A REKLAMA
HOME SPRÁVY, AKTUALITY, TÉMY DISKUSNÉ FÓRUM STAVEBNÝ LEXIKÓN INZERCIA KONTAKTY

ohlásenie jednoduchej stavby

Projekty, stavebný zákon, stavebné konanie, a iné ..
  

ohlásenie jednoduchej stavby

od 21juraj » Pia 06. Apr 2018 11:23:17

Mám 3 dotazy:
1. Rodinný dom je podľa stavebného zákona jednoduchá stavba (ak má do 300m2, jedno nadzemné, môže mať jedno podzemné podlažie a podkrovie). Rovnako by teda aj jeho prístavba a nadstvaba, či stavebná úprava (ďalej "zmena stavby") mala byť v kategórii jednoduchá stavba. Môže sa teda povoliť na Ohlásenie jednoduchej stavby, ak tak bolo uvedené v územnom rozhodnutí. Čo však, ak bola stavba pôvodného RD povolená v zlúčenom stavebnom a územnom konaní? Je možné zmenu stavby povoliť cez ohlásenie jednoduchej stavby?
Stavebný úrad pritom argumentuje podľa mňa úplne protizákonne, že RD nie je jednoduchá stavba! (zle čítam §139b, (1a) stavebného zákona ?) Pre úplnosť RD je už po jednej rekonštrukcii a má 88m2 a jeho žiadaná prístavba má 40m2. Navyše veľká časť prístavby má stáť v mieste zrútenej časti pôvodného starého domu (čiže územne kedysi povoleného). Iba 15m2 rozširuje pôvodný obrys stavby.
2. Podzemná garáž (dvojgaráž presypaná zemou - vo svahu) je podľa mňa podzemná stavba v zmysle §139b, (1e) stavebného zákona. Ani túto stavbu však nepovažuje stavebný úrad za jednoduchú a vyžaduje SP.
Načo je potom v zákone inštitút jednoduchej stavby a jej povolenia (aj zmien) cez ohlásenie, keď stavebný úrad všetky takéto žiadosti vracia? Existuje v tejto oblasti nejaký precedens? Bol niekedy nejaký RD, či iná jednoduchá stavba (nie drobná stavba) povolená na "ohlásenie" ?
3. Ak stavebný úrad odpovie na žiadosť na ohlásenie tak, že určil, že sa stavba má riešiť stavebným povolením (načo má síce právo, ale malo by sa tak diať v nejakých komplikovaných prípadoch a nie jednoduchej prístavbe, ktorá sa nedotkne žiadnych napojení ani cudzích pozemkov, či dopravy), prepadá poplatok aj 1 paré projektu na úrade ako pri zamietnutej žiadosti z dôvodu nesúhlasu s výstavbou? Veď tu ide iba o formálny postup povoľovania a preto by mali byť všetky doklady vrátené (vrátane poplatku za ohlásenie) a použité pri žiadosti o SP, nie? Mne ich úrad nevrátil, ani projekt a všetko musím robiť nanovo. Existuje na takýto postup nejaké zákonné odôvodnenie?
21juraj
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Pia 06. Apr 2018 9:58:40


Re: ohlásenie jednoduchej stavby

od vlcik » Pia 06. Apr 2018 12:32:19

ohláška ti ale platí len pri stavbách, ktoré majú zastavanú plochu do 25m2, takže z tohto hľadiska to nie je jednoduchá stavba ani drobná
Obrázok užívateľa
vlcik
 
Príspevky: 22
Registrovaný: Pia 21. Júl 2017 10:29:42
Bydlisko: Šenkvice


Re: ohlásenie jednoduchej stavby

od Opko » Pia 06. Apr 2018 12:56:41

Jednoduché stavby sú zo stavebného zákona:
a) bytové budovy, ktorých zastavaná plocha nepresahuje 300 m2, majú jedno nadzemné podlažie, môžu mať aj jedno podzemné podlažie a podkrovie,
b) stavby na individuálnu rekreáciu,
c) prízemné stavby a stavby zariadenia staveniska, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 300 m2 a výšku 15 m,
d) oporné múry,
e) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 300 m2 a hĺbka 6 m,
f) reklamné stavby, na ktorých najväčšia informačná plocha má veľkosť od 3 m2.
Ak spĺňaš toto, jedná sa o jednoduchú stavbu v čom máš pravdu ty a nie úrad.
Čo sa týka Ohlášky - Ohlásenie podľa par.55 úradu postačí:
a) pri jednoduchej stavbe, jej prístavbe a nadstavbe, ak tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí, ale aj
c) pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti;
a v 39a je:
(5) Stavebný úrad môže v rozhodnutí o umiestnení jednoduchej stavby, jej prístavby alebo nadstavby určiť, že na jej uskutočnenie postačí ohlásenie podľa § 55 ods. 2. Nevzťahuje sa to na stavby povoľované špeciálnymi, vojenskými a inými stavebnými úradmi podľa § 120 a 121.
Takže to, či ideš cez stavebné povolenie alebo postačí ohláška určuje stavebný úrad a na základe bodu c) ti ohláška nestačí.
Čo sa týka vrátenia dokumentácie a popolatku za ohlášku - v tom ti neviem poradiť. Myslím, že peniažky (poplatok) ti nevrátia a dokumentáciu si asi jednu nechávajú (no možno by ti ju vrátili, keby si sa s nimi dohodol)
Obrázok užívateľa
Opko
 
Príspevky: 72
Registrovaný: Uto 28. Okt 2014 9:18:12


Re: ohlásenie jednoduchej stavby

od kolminusa » Pon 09. Apr 2018 9:54:35

tu si ale mylite pojem drobna a jednoducha stavba :)
Obrázok užívateľa
kolminusa
 
Príspevky: 38
Registrovaný: Pon 09. Apr 2018 9:46:19
Bydlisko: Bratislava


Re: ohlásenie jednoduchej stavby

od verses » Uto 10. Apr 2018 9:35:23

celkom som sa v tom stratil, o com sa vlastne rozpravate. co teda chcete ohlasovat?
Obrázok užívateľa
verses
 
Príspevky: 22
Registrovaný: Sob 22. Júl 2017 13:59:20
Bydlisko: Bratislava


Re: ohlásenie jednoduchej stavby

od 21juraj » Uto 10. Apr 2018 20:24:38

Pre Opko:
§59, (2) Ohlásenie stavebnému úradu postačí
a) pri jednoduchej stavbe, jej prístavbe a nadstavbe, ak tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí
c) pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti
Tu sa nemôže predsa postupovať podľa ods.c) ale a). Tento odsek (c)) hovorí iba o stavebných úpravách iných ako jednoduchých stavieb - pokiaľ ich rozsah...(atď podľa c)), tak sa môžu povoliť ohláškou (napr. výmena nenosnej priečky).
Jednoduchá stavba (nie drobná stavba) a jej zmena je jednoznačne popísaná v ods.a). Neexistuje predsa prístavba, či nadstavba, ktorá nezasahuje do nosných konštrukcií stavby. Podľa takéhoto pohľadu by sa mohla povoliť jednoduchá stavba na "ohlášku", ale jej zmena (stavebná úprava) už iba cez stavebné povolenie lebo zasahuje do nosných konštrukcií stavby (§59, (2), c)) ? To nedáva zmysel.
21juraj
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Pia 06. Apr 2018 9:58:40


Re: ohlásenie jednoduchej stavby

od Opko » Str 11. Apr 2018 8:44:09

Pre 21Juraj
Ahoj. V poriadku, môžme sa baviť iba o bode
a) pri jednoduchej stavbe, jej prístavbe a nadstavbe, ak tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí
Podľa mňa by si v tomto prípade musel dať aktuálnu jednoduchú stavbu (prístavbu, nadstavbu) na územné rozhodnutie a na územnom konaní by sa ti vyjadrili k aktuálnej stavbe a určili by ti či potrebuješ stavebné povolenie na aktuálnu stavbu. Ešte raz píšem, že to či ideš cez stavebné povolenie alebo ohlášku určuje stavebný úrad.
Zo skúseností s úradmi ti ale odporúčam, aby si s nimi veľmi neprišiel do sporu, lebo budeš stavebné povolenie vybavovať veeeľmi dlho.
A neber moje príspevky, že som na strane stavebných úradov, len píšem ako to chápem ja. Veľa šťastia pri vybavovaní prajem...
Obrázok užívateľa
Opko
 
Príspevky: 72
Registrovaný: Uto 28. Okt 2014 9:18:12


Re: ohlásenie jednoduchej stavby

od adlos » Str 11. Apr 2018 10:18:45

takže ak som ja tomu správne pochopil, tak stavebný úrad určí, cez čo pôjdem?
Obrázok užívateľa
adlos
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Str 11. Apr 2018 10:12:22


Re: ohlásenie jednoduchej stavby

od Opko » Str 11. Apr 2018 10:48:15

adlos píše:takže ak som ja tomu správne pochopil, tak stavebný úrad určí, cez čo pôjdem?

Áno, podľa stavebného zákona to tak je (pozri predchádzajúce príspevky, je to tam citované zo zákona).
Obrázok užívateľa
Opko
 
Príspevky: 72
Registrovaný: Uto 28. Okt 2014 9:18:12


Re: ohlásenie jednoduchej stavby

od rodman » Pon 16. Júl 2018 11:22:20

dobre vediet.
rodman
 
Príspevky: 21
Registrovaný: Uto 06. Mar 2018 9:34:44


Ďalší

  

Späť na a.) Oficiality

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť