Pripoj sa k nám!

Arts District - zmiešaná architektúra

Ako sa projekt v rokoch rozvíjal, ukázalo sa, že očakávaný návrat do kancelárií po pandémii sa nenaplnil. V reakcii na to sa majitelia a dizajnérsky tím zamerali na vytvorenie viac multifunkčnej budovy.

ZMIEŠANÁ ARCHITEKTÚRA , KULTÚRNA ARCHITEKTÚRA , RENOVÁCIA
LOS ANGELES, SPOJENÉ ŠTÁTY AMERICKÉ
Architekti: Sheft Farrace
Rozloha: 2012 m²
Rok: 2024
Fotografie: Mike Kelley
Vedúci architekti: Alexander Sheft; John Farrace
Mesto: Los Angeles
Krajina: Spojené štáty americké

V rozvíjajúcej sa krajine losangeleskej umeleckej štvrte, kde sa industriálne relikvie pretvárajú do živých nových priestorov, mnohí museli prejsť zmenami, ktoré priniesla pandémia COVID-19. Štúdio architektúry a dizajnu, Sheft Farrace, začalo túto cestu v roku 2021, keď bolo prizvané, aby prerobilo starnúci, zanedbaný sklad v tejto oblasti na nové kancelárske priestory.

Spomínaný sklad, pozostatok z 20. rokov 20. storočia, sa pýšil klasickou architektúrou oblúkového nosníka LA – dôkazom priemyselnej minulosti mesta. Dizajnéri vychádzali z pôvodného obalu. Výzvou bolo vdýchnuť priestoru nový život a zároveň zachovať jeho architektonickú integritu.

Ako sa projekt v nasledujúcich rokoch rozvíjal, ukázalo sa, že očakávaný návrat do kancelárií po pandémii sa nenaplnil. V reakcii na to sa majitelia a dizajnérsky tím zamerali na vytvorenie viac multifunkčnej budovy. Priestor bol navrhnutý tak, aby bol všestranný – niekedy pracovisko, niekedy priestor na udalosti a niekedy kreatívne štúdio, všetko v jednom.

Za týmto účelom Sheft Farrace zefektívnil výstavbu a začal sa viac zameriavať na rozsiahle štrukturálne presuny, než na vztýčenie menších interiérových prvkov typických pre bežné kancelárske priestory. Manipuláciou so zemou vytýčili zóny činnosti. Výkopy prednej aj zadnej časti budovy v rámci existujúceho plášťa umožnili tímu vytvoriť vnútorný/vonkajší priestor v prednej časti ulice a pridať celé medziposchodie pod existujúcu strechu v zadnej časti, pripravené na prispôsobenie sa rôznym potenciálnym aktivitám. A zatiaľ čo dizajnérsky tím urobil strategické úpravy exteriéru – úpravu otvorov, vytvorenie nového vstupného vestibulu a úpravu fasád – boli dôslední pri zachovaní pôvodnej estetiky budovy. Tento zámerný výber zahral do typického losangeleského trópu nenáročných alebo dokonca schátraných exteriérov, ktoré v sebe ukrývajú úplne iný svet.

 

Keďže potreba osobného priestoru sa stáva čoraz nepredvídateľnejšou, projekty adaptívneho opätovného využitia, ako je tento – bez jediného programu – môžu byť aj naďalej normou, najmä v oblastiach, ako je umelecká štvrť Los Angeles , kde sa stará infraštruktúra neustále recykluje a prestavuje.

Zdroj: archdaily.com

Vaša Stavba od A po Z.

Pridajte Komentár