Pripoj sa k nám!

Zelené fasády a vertikálne záhrady

Zelené fasády a vertikálne záhrady sú zo dňa na deň obľúbenejšie. Architekti sa neustále učia, ako urobiť z prírody súčasť svojich návrhov a prichádzajú s novými nápadmi. My vám dnes ponúkneme inšpiráciu ako rôzne sa dajú vystavať a prezradíme vám aj ich výhody:

Živé zelené steny, ako už názov napovedá, sú životodarné steny. Tieto steny pomáhajú čistiť vzduch a regulovať teplotu v prostredí, čo je prospešné pre ľudský organizmus. Je tiež dokonalým doplnkom okolia a dodáva exteriérom a interiérom krásu.
Živé zelené steny a vertikálne záhrady sa dnes udomácňujú v mnohých spoločnostiach, pretože poskytujú množstvo výhod pre ľudí a životné prostredie. V súčasnosti aj nákupné centrá a hotely využívajú dokonca aj svoju strechu na to, aby ju premenili na mini strešnú záhradu, ktorá je plná estetickej zelene a rastlín, aby sa návštevníci mohli nadýchnuť alebo si oddýchnuť.

Steny fungujú ako filtre vzduchu premenou CO2 na O2. Rastliny a mikróby prítomné v pôde pomáhajú zbaviť vzduch škodlivých VOC, čím ho čistia.
Pôda zadržiava vlhkosť a rastliny absorbujú slnečné svetlo, čo pomáha výrazne znížiť teplotu v miestnosti. To tiež vedie k zníženiu používania klimatizácii a šetrí energiu.
Stena funguje ako zvuková bariéra čo znamená, že dokáže pohltiť až 41 % zvuku a znížiť ho o 8 decibelov. Vertikálna záhrada tak pomáha udržiavať hladinu hluku vo vnútri aj mimo miestnosti.
Vytvára liečivé prostredie. V nemocnici alebo na klinike zeleň dokázateľne zvyšuje toleranciu bolesti a znižuje úroveň stresu; a poskytuje tým prostredie vhodné na rýchlejšie hojenie.

Prirodzený vzhľad budovy alebo miestnosti zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti vďaka zníženej spotrebe energie. Vertikálne záhrady môžu zvýšiť hodnotu značky a tiež zlepšiť prostredie pre zamestnancov.
Zeleň zlepšuje celkovú pohodu a prináša pozitivitu, čo zlepšuje učenie a efektívnu prácu. Vertikálne záhrady preukázateľne zvyšujú produktivitu o 15 percent.
Zelené steny poukazujú na starostlivosť o reštauráciu alebo nákupné miesto. Vertikálne záhrady skôr prilákajú ľudí, ktorí hľadajú miesto na oddych, pracovné stretnutie či rande 🙂
Život v zelenom prostredí má na ľudí pozitívny vplyv. Vôňa vlhkej pôdy a čerstvého vzduchu pomáha uvoľňovať hormóny, ktoré znižujú stres a úzkosť. Živá zelená stena v kancelárii alebo izbe pomáha pri znižovaní krvného tlaku, svalového napätia a lieči telo niekoľkými ďalšími spôsobmi. Prečistený vzduch z vertikálnej záhrady zvyšuje celkovú pohodu človeka. Výsledkom je znížená bolesť hlavy, menšie podráždenia očí a menšia únava.
Prítomnosť zelene v miestnosti sa osvedčila pri zvyšovaní sociálnej súdržnosti. Veľa zelene ľudí upokojuje. 

Takže každému šéfovi do kancelárie zelenú stenu 😉

Mohlo by vás zaujímať:
Témy, zaujímavosti
Správy, aktuality

Vaša Stavba od A po Z.

Pridajte Komentár