Stavba od A po Z
Vaša stavba v detailoch..
FÓRUM PROJEKT STAVBY WEB MARKETING A REKLAMA
HOME SPRÁVY, AKTUALITY, TÉMY DISKUSNÉ FÓRUM STAVEBNÝ LEXIKÓN INZERCIA KONTAKTY

Nízkoenergetický dom

Základy, nosná konštrukcia, priecky, otvory, strecha ..

Re: Nízkoenergetický dom

od filhipo » Sob 02. Feb 2019 10:20:18

To by sa stat nemalo, to by potom bolo podobne ako keby si vetral oknami, to by malo aky vyznam??
filhipo

od zander » Ned 03. Feb 2019 11:19:18

Domino5 píše:Za žiadnych okolností sa nemôže stať, že by sa prostredníctvom rekuperácie dostal do domu v zime chladný vzduch? Myslím taký ako vonku?

Systém pri takomto vetraní by mal byť uzavretý a vetranie zabezpečuje len jednotka. Rekuperačná jednotka pri výmene vzduchu berie teplo zo starého - pri jeho vyfukovaní a ohrieva vonkaší - pri nasávaní. Vetrať klasicky oknami by sa nemalo.
Obrázok užívateľa
zander

od Domino5 » Pon 04. Feb 2019 11:00:51

Zander takže v podstate každá tá jednotka to má premakané, že si to zohrieva, že nestane sa také, že by chladný vošiel dnu. Toto som chcel vedieť, že ako vlastne to funguje, oteplí to ten vzduch na presnú teplotu aká je vo vnútri? Či môžu tam byť dáke odchýlky??
Pomaly ďalej zájdeš.
Domino5

od Opko » Uto 05. Feb 2019 9:33:05

Domino5 píše:Zander takže v podstate každá tá jednotka to má premakané, že si to zohrieva, že nestane sa také, že by chladný vošiel dnu. Toto som chcel vedieť, že ako vlastne to funguje, oteplí to ten vzduch na presnú teplotu aká je vo vnútri? Či môžu tam byť dáke odchýlky??

Ahoj Domino5. Pri rekuperácii vchádza do miestnosti VŽDY chladnejší vzduch ako je v danej miestnosti okrem prípadu, kedy má rekuperácia dohrev vzduchu. Vtedy ten privádzaný vzduch dohrieva buď teplovodne, elektricky alebo tepelným čerpadlom. No to si môžeš dohriať aj vykurovacím telesom, ktorým danú miestnosť kúriš - je to úplne jedno a dohrev vzduchu už nie je podstata rekuperácie. Jej podstatou (ako som písal v predchádzajúcom príspevku) je odvádzaným vzduchom ohriať privádzaný vzduch no nikdy to nie je na teplotu odvádzaného vzduchu z miestnosti. To aký vzduch ti rekuperácia privedie keď nemá dohrev závisí od účinnosti danej rekuperácie (podľa Európskeho predpisu nemôže byť nižšia ako 85 percent - býva až 95-97 percent). Účinnosť sa však mení v závislosti na rozdiele teplôt medzi vonkajšou teplotou a vnútornou teplotou. Ak by si chcel rekuperáciou kúriť to už sa nazýva teplovzdušné vykurovanie - je to v podstate rekuperačná jednotka s ohrevom vzduchu a používa sa na kúrenie miestnosti.
Obrázok užívateľa
Opko

od kariho » Uto 05. Feb 2019 10:20:32

hej to uz potom sa nebavime o samotnej rekuperacii, to uz sa bavime o jednotkach rekuperacnych, ktore su vybavene viacerymi vecami, ze aj vykurovanim, aj chladenim, preto je vhodne rozmysliet si, ze co vlastne chces, co cakas, ze ti rekuperacia prinesie, ci prioritne ti ide len o vetranie alebo chces aj tieto akoby doplnkove veci
kariho

od jumat » Uto 05. Feb 2019 12:34:47

...veď o rekuperačných jednotkách sa bavíme "kariho" ..či ty nečítaš celú tému iba posledné príspevky? Myslím, že opko to dobre objasnil
Obrázok užívateľa
jumat

od kariho » Štv 07. Feb 2019 6:53:02

jumat evidentne sme sa nepochopili, pisal som o tom, ze je potrebne vyberat jednotku podla toho, co od nej cakame, ak chcem len vetranie, ze nic viac, ze prioritne je toto vec, ktoru chcem vyriesit tak si taku jednotku zaobstaram a nebudem riesit jednotku s chladenim, s vykurovanim a podobne ;-)
kariho

od Domino5 » Pon 11. Feb 2019 7:40:11

Super, ďakujem ti za objasnenie. Čiže tých možností pri rekuperácii je dnes už viacero ak som to celé správne pochopil a záleží odo mňa, že či mi stačí rekuperácia ako taká, či je pre mňa prioritou len to vetranie. Ty máš osobnú skúsenosť s reku?
Počul som aj o tom, že má vplyv na zdravie človeka. Len celkom nechápem, že v akom zmysle??
Pomaly ďalej zájdeš.
Domino5

od Domino5 » Pon 11. Feb 2019 7:41:29

Kariho ty máš aký typ rekuperácie? Takú, čo zabezpečuje primárne len vetranie? Alebo aj tieto iné veci, o ktorých si písal?
Pomaly ďalej zájdeš.
Domino5

od kariho » Str 13. Feb 2019 9:16:18

jednotka, ktoru mame doma my, tak ta je komplexnym riesenim, co znamena, ze zahrna chladenie, vetranie, ohrev vody aj vykurovanie, ze sa da vyuzit v podstate vo viacerych smeroch, co podla mna na skodu nie je, prave naopak ;)
aj ked je pravdou, ze vetranie vyriesit bolo pre mna prioritou, ale ked je moznost popri vetrani aby jednotka zabezpecila aj tieto ine veci, tak myslim, ze by bola skoda nevyuzit to ;)
kariho

PredchádzajúciĎalší

Späť na c.) Hrubá stavba

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia