Stavba od A po Z
Vaša stavba v detailoch..
FÓRUM PROJEKT STAVBY WEB MARKETING A REKLAMA
HOME SPRÁVY, AKTUALITY, TÉMY DISKUSNÉ FÓRUM STAVEBNÝ LEXIKÓN INZERCIA KONTAKTY

Nízkoenergetický dom

Základy, nosná konštrukcia, priecky, otvory, strecha ..

Re: Nízkoenergetický dom

od vepon » Štv 18. Mar 2021 14:10:58

v takom zmysle , ze to co mi ten krb nakuri mi rekuperacia vypusti von.ten podtlak by tam asi nemal byt taky velky ci nie? kurit krbom mam v plane vacsinou v prechodnom obdobi , preto chcem nieco s priemernym vykonom.
Obrázok užívateľa
vepon

od sofer » Pon 22. Mar 2021 15:22:38

mozes mat aj krb aj rekuperaciu, je mozne oboje, len pri vybere rekuperacie treba na to prihliadat aby to spolu hralo ;)
jumat neviem celkom ako si to myslel, ale dnes myslim, ze by mala byt samozrejmost, ze ku krbu exterierovy privod vzduchu, to sa uz dnes asi ani zvnutra nejako z chodby nerobi, aspon v to dufam :mrgreen:
vepon, ale co sa tyka prechodneho obdobia, tak je mozne, ze tebe bude dostacovat prikurenie rekuperaciou ;)
sofer

od vepon » Uto 23. Mar 2021 14:02:30

No aj nad tým som rozmýsľal, či to nebude lepšie riešenie ako používať krb, ten je síce pekný,ale rekuperácia mi príde praktickejšia. Dá sa nejako zhodnotiť s ktorým vykurovacím systémom je rekuperácia najefektivnejsia?
Obrázok užívateľa
vepon

od brancici » Štv 25. Mar 2021 16:23:26

Vepon, ale krb a rekuperáciu to sú dve rozličné veci, ktoré nemôžeš spolu porovnávať. Rekuperácia je super lebo také vetranie ako ňou nezabezpečíš nijako inak.
Najmä keď si vezmeš v zime, že vyvetráš a odsleduješ si o koľko stupňov ti klesne teplota, koľko tepla oknom von vypustíš tak prídeš na to, že kopa peňazí ide len tak von komínom, teda oknom v tomto prípade. Takže riadené vetranie nie je na škodu ani z pohľadu financií ;)
Nilan má dobré jednotky, ktoré aj chladia, aj prikúria a aj vetrajú, že zabezpečia ti všetko, čo len chceš a aby to bolo vlastne čo najefektívnejšie, mňa táto značka oslovila, ale tak sú aj iné, je to o preferenciách.
brancici

od vepon » Štv 25. Mar 2021 16:56:11

Jasné toto všetko viem, len ešte stále všetko zvažujem. Chcem aby bolo všetko tip top , ale aj chcem aby v prípade poruchy, nebola v dome zima. Preto som chcel ten krb, no pokiaľ by rekuperácia splnila účel vykurovania, krb nie je potrebný. Rozumieme si? Čo sa týka nilanu, tak áno tú značkú poznám a hľadám aj tam variantu
Obrázok užívateľa
vepon

od jumat » Pia 26. Mar 2021 12:56:02

vepon píše:Jasné toto všetko viem, len ešte stále všetko zvažujem. Chcem aby bolo všetko tip top , ale aj chcem aby v prípade poruchy, nebola v dome zima. Preto som chcel ten krb, no pokiaľ by rekuperácia splnila účel vykurovania, krb nie je potrebný. Rozumieme si? Čo sa týka nilanu, tak áno tú značkú poznám a hľadám aj tam variantu

Pozor rekuperačná jednotka iba vetrá, nevykuruje. V dome je potrebný vždy vykurovací systém, ktorý pokryje straty domu a vykúri. Rekuperačná jednotka ti len zabezpečí, že energiu, ktorou vykúriš dom nestratíš (teda väčšinu) tým, že otvoríš okná a vyvetráš ju von.
Obrázok užívateľa
jumat

od vepon » Pia 26. Mar 2021 16:32:39

Vyvediem ťa z omylu. Sú jednotky s ktorými sa dá aj vykurovať. Ja to ale nechcem ako hlavný vykurovací systém v dome, ale len ako vedľajší.
Obrázok užívateľa
vepon

od jumat » Pon 29. Mar 2021 8:31:51

Áno, ale vtedy už nejde o vetranie s rekuperáciou, ale o teplovzdušné vykurovanie s rekuperáciou. Tieto jednotky, aby mohli vykurovať majú iné (väčšie) vzduchové výkony ako vetracie jednotky s rekuperáciou. Takže ja, v omyle nie som ;)
Obrázok užívateľa
jumat

od hranko » Pon 29. Mar 2021 10:49:44

Vepon ale to nie je vykurovanie v presnom slovazmysle. Ono rekuperáciu môžeš využiť na prikúrenie len ja neviem napríklad v októbri, keď sa vonku síce ochladí, ale nie je to také, žeby si musel spúšťať celé kúrenie a začať kúriť jak v zime. Toto je zásadný rozdiel, to si treba uvedomiť. Ale je to dobrá vec. Ale je fakt, že primárne rekuperácia je na vetranie.
hranko

od vepon » Pon 29. Mar 2021 15:34:28

Ani jeden ste necitali zjavne prispevok ktory vyssie. Je rekuperaciu NECHCEM na vykurovanie,ja som len pisal , ze som chcel ako vedlajsi zdroj tepla krb, no pri zisteni, ze by som mohol rekuperaciu pouzivat ako vedlajsi druh vykurovania v prechodnom obdobi, kedy este nemusim pustat hlavne kurenie, ktore je drahsie a spotrebujue viac ako keby pustim rekuperacnu jednotku a v dome bude prijemne.
Obrázok užívateľa
vepon

PredchádzajúciĎalší

Späť na c.) Hrubá stavba

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia