Stavba od A po Z
Vaša stavba v detailoch..
FÓRUM PROJEKT STAVBY WEB MARKETING A REKLAMA
HOME SPRÁVY, AKTUALITY, TÉMY DISKUSNÉ FÓRUM STAVEBNÝ LEXIKÓN INZERCIA KONTAKTY

Nízkoenergetický dom

Základy, nosná konštrukcia, priecky, otvory, strecha ..

Re: Nízkoenergetický dom

od salo » Str 31. Mar 2021 18:57:21

Má to kopu výhod. V takomto prípade je to dobrá vec, to súhlasím, ja dlho som rozmýšľal, či pasívna nestačí, zdalo sa mi to, že lacnejšie riešenie, ale že proste by to stačilo, len keď som si začal spisovať výhody a ceny a všetko okolo toho tak som to prehodnotil.
Obrázok užívateľa
salo

od mecho » Uto 06. Apr 2021 14:37:11

ja som tiež najpv chcel len pasívnu ale ako som si zisťoval od firiem, tak som zvolil aktívnu a aj s ohrevom vody, je to lepšie ako bojler. dúfam že aj keď to už bude zrealizované budem spokojný, zatiaľ som nadšený.
mecho

od hugros » Str 07. Apr 2021 11:05:54

salo lacnejsie je to, na to aj ja prichadzam, len ako je to pri pasivnej v zime? bez problemov vetra aj pri minusovych teplotach??
hugros

od millo55 » Štv 08. Apr 2021 14:03:07

hugros pasívna má väčšinou pri mínusových teplotách problém, už pri malých zimách, ono to záleží od typu výmenníka aký je, preto sa často ešte k pasívnej dokupuje predohrev vzduchu, aby ten vzduch k rekuperácii už išiel vlastne teplejší, nech nespôsobí nejaké problémy, v aktívnej je toto už zahrnuté, nemusíš si to zvlášť, takže to je výhoda, predsa len chceš aby vetranie bez problémov fungovalo aj v zime, veď preto si rekuperáciu dávame nie?
millo55

od jumat » Pia 09. Apr 2021 12:07:38

Vzhľadom k tomu čo sa tu vyššie píše chcem vás varovať pred zlým výberom rekuperačnej jednotky. V prvom rade by ste si mali uvedomiť čo vlastne chcete v dome dosiahnuť čo sa týka vnútornej mikroklímy (teplota a pod) a poradiť sa o tom s projektantom vetrania a vykurovania a on vás potom vyvedie s určitých omylov, ktoré sú popisované vo vašich príspevkoch vyššie.
Pasívna a aktívna rekuperácia neexistuje v odborných kruhoch. Je to len zavádzajúci pojem pre niektoré firmy, ktoré predávajú rekuperačné jednotky. Existuje len rekuperácia čo je v preklade spätné získavanie tepla.
Vetracia rekuperačná jednotka dnes nepotrebuje predohrev, ten sa tam väčšinou dával kvôli materiálu rekuperátora (rekuperačného výmenníka). Vetracie jednotky s rekuperáciou majú dohrev vzduchu väčšinou v sebe vstavaný a potom je len rozdiel v médiu, ktoré ten dohrev robí a to je buď elektický , vodný, alebo tepelné čerpadlo. Záleží to od toho aké medium je prístupné resp. pre zákazníka výhodné a najlacnejšie z hľadiska nadobúdacej ceny a prevádzky. Dohrev slúži na to aby napr. -15°C vstupujúci do jednotky, ktorý sa predohreje (zrekuperuje) 22°C odvádzaným vzduchom z miestnosti, pri 90% účinnosti rekuperátora, na cca 18°C, ktorý aby sme si neochladzovali priestor zohrejeme dohrievačom na teplotu 20°C, na ktorú mame nastavené vykurovanie domu. Tento dohrievač má malý výkon a preto rekuperačnou jednotkou nie je možné vykurovať ani v prechodnom období (vepon).
Akékoľvek navyšovanie dohrievacieho výkonu nad potrebný výkon z hľadiska vetrania RD alebo doplnenie iných zariadení ako ohrev vody ako som som sa tu dočítala má vysokú nadobúdaciu cenu v pomere k výslednému efektu, ktorý takýmto počínaním dosiahneme - je neefektívne a pravdu povediac pri klasickej vetracej jednotke som o tom ani nepočula. A to sa vzduchotechnikou zaoberám už "pár" rokov.
Pokiaľ chcete kombinovať nejaký zdroj tepla (akékoľvek či už krb, solárne panely a i. ) kde by ste chceli využiť zbytkové teplo je dobré sa poradiť naozaj s odborníkmi, možností je veľa ale naozaj je málo takých, ktoré sú vzhľadom na to koľko do toho vrazíte peňazí aj na nich ušetríte.
Obrázok užívateľa
jumat

od mecho » Pia 09. Apr 2021 14:14:51

potrebujem poradiť firmu, ohladne výveru jednotky nilan, mam vybratú, no neviem ci je to spravne, potrebujem uz len usmerniť a hlavne ju objednať, chcel by som slovensku firmu
mecho

od fero223 » Pon 12. Apr 2021 14:11:29

Prečo si sa rozhodol pre túto značku? nie sú zrovna najlacnejší a na trhu sú aj lacnejšie varianty?
fero223

od p.a.t. » Str 14. Apr 2021 14:14:47

jumat z mojho pohladu je dobre si urobit nejaky ten prehlad, ze co vlastne chcem aby som mal jasno, ale ja napriklad este dozaista sa spolieham na to, ze ked sa nakontaktujem, na nejakeho predajcu, tak mi hadam bude vediet poradit priamo podla toho aky mam dom, ze akym smerom sa vydat, lebo asi je to ozaj, ze kazdemu moze vyhovovat cosi ine
Obrázok užívateľa
p.a.t.

od mecho » Str 14. Apr 2021 14:24:48

fero223 píše:Prečo si sa rozhodol pre túto značku? nie sú zrovna najlacnejší a na trhu sú aj lacnejšie varianty?

bavil som sa s viacerými ľuďmi a každý mi odporučil nilan, že je to kvalita. cenový rozdiel tam nie je nejaký veľký, ale pokiaľ mám dobré referencie od 99% ľudí ktorý to poznajú , tak nemám nad čím špekulovať
mecho

od fero223 » Štv 15. Apr 2021 12:20:35

Ahaa jasné, pokiaľ máš takéto refencie, tak je to super :) Niet nad osobnú skúsenosť s daným produktom. To potom chápem ten výber:) A ktorú konkrétne chceš?
fero223

PredchádzajúciĎalší

Späť na c.) Hrubá stavba

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia