Stavba od A po Z
Vaša stavba v detailoch..
FÓRUM PROJEKT STAVBY WEB MARKETING A REKLAMA
HOME SPRÁVY, AKTUALITY, TÉMY DISKUSNÉ FÓRUM STAVEBNÝ LEXIKÓN INZERCIA KONTAKTY

Pohyblivé fasády - stavby, ktorých fasáda "žije"

Články, zaujímavosti a fotografie z oblasti stavebníctva a architektúry.
  

Pohyblivé fasády - stavby, ktorých fasáda "žije"

od temy-az » Štv 11. Dec 2014 13:58:48

8 neuveriteľne dynamických fasád, ktoré boli aj reálne postavené


Takmer žiadna oblasť architektonickej praxe sa nemôže rovnať výzve vytvoriť plne responzívne prostredia. Responzívna architektúra*, sa nám teda vynára ako jedna z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich oblastí disciplinárnej praxe. Či už vychádza zo stanoviska udržateľnosti, alebo pramení z čistej fascinácie technologickou inováciou, záujem o responzívny dizajn sa stal všadeprítomnou súčasťou súčasného architektonického prejavu.

Vzhľadom na množstvo kreatívnych možností digitálne riadeného návrhu, v prípade ktorých stále chýba spätná väzba v praxi, je užitočné pozrieť sa na supermoderné responzívne systémy, ktoré sa aj reálne stavajú. Ak nevezmeme do úvahy skryté náklady a otázky týkajúce sa možnej realizácie, tieto projekty svedčia o technologickom pokroku a špičkových trendoch týkajúcich sa dizajnu fasád.*používa sa na označenie performatívnej úlohy počítačových systémov a kinetiky zakorenenej v architektonickej forme :) to len tak na okraj


Veže Al Bahr Towers od Aedas Architects, 2012, Abu Zabí, Spojené arabské emiráty


Veže Al Bahr Towers od Aedas Architects, ktoré sú pokryté jedinečným dynamickým tieniacim systémom, úlohou ktorého je zredukovať solárny zisk týchto budov o 50%, dokážu otestovať limity responzívneho dizajnu. Fasáda disponuje prvkami inšpirovanými tradičným islamským mriežkovaným tieniacim systémom, Mashrabiya, ktorý je úplne riadený počítačom, aby sa prispôsobil meniacim sa poveternostným podmienkam.


MegaFaces, 2014, Soči, Rusko
Foto: Mega Fon


Každý si pamätá obrovskú kinetickú fasádu postavenú pre zimné olympijské hry v Soči. Architekt Asif Khan vytvoril projekt MegaFaces umiestnením 11 000 ovládačov pod elastický plášť budovy, čím sa vytvorila štruktúra, ktorá sa dokáže transformovať do 3D a vytvoriť tváre návštevníkov. Meniace sa výrazy tváre sa vďaka multikamerovému 3D skenovaciemu systému inštalovanému v rámci budovy striedajú každú minútu.


Kiefer Technic Showroom, 2007, Steiermark, Rakúsko
Foto: Paul Ott


Ernst Giselbrecht + Partner navrhli Kiefer Technic Showroom ako administratívnu budovu a výstavný priestor s fasádou, ktorá optimalizuje vnútornú klímu budovy. Plášť je vyrobený z niekoľkých vrstiev – hliníkových stĺpikov a priečok obalených fasádnym systémom EIFS (fasádny systém s konečnou úpravou vonkajšej izolácie) s bielou omietkou. Perforované hliníkové panely sú elektronicky ovládané a pretvárajú vzhľad budovy z masívnej monolitickej jednotky na hravú kombináciu priehľadných a uzavretých povrchov.


Media-ICT, 2011, Barcelona, Španielsko
Foto: Enric Ruiz-Geli


Ďalší zrejmý projekt je Media-ICT, ktorý posúva hranice fasádneho dizajnu. Architekti v Cloud 9 navrhli fasádu z nafukovacích ETFE vankúšov, ktoré sa v zime otvárajú a v horúcom letnom počasí zatvárajú. Meniaca sa nepriehľadnosť chráni interiér a vďaka senzorom tepla, vlhkosti, tlaku sa prispôsobujú, aby optimalizovali využitie energie budovy.


Parkovisko Brisbane Domestic Terminal Car Park, 2011, Brisbane, Austrália
Foto:UAP Studio


Umelec Ned Kahn sa spojil s Urban Art Projects (UAP) a navrhli pre parkovisko na letisku v Brisbane kinetickú, vetrom poháňanú fasádu. Na podpornú konštrukciu bolo nainštalovaných prinajmenšom 250 000 hliníkových platničiek, ktoré poskytujú kinetický tieniaci systém pre interiér. Plocha veľká 4 924 m2 sa hýbe s vejúcim vetrom a vytvára stále sa meniace vzory, ktoré pripomínajú čeriacu sa vodnú hladinu.


Dom v Travessa Do Patrocinio, 2012, Lisabon, Portugalsko
Foto:FG+SG Architects


Dom v Travessa Do Patrocinio v Lisabone, ktorý predstavuje nezvyčajný príklad vo výbere riešení so špičkovou technológiou, ukazuje všetkým nadšencom zeleného bývania, ako sa to robí. Tím z FG+SG Architects oživil fasádu štvorpodlažného domu 4 500 rastlinami z 25 rôznych iberských a stredozemných druhov, čím ho premenil na žijúci a dýchajúci organizmus, ktorý sa mení s každým ročným obdobím.


Galleria Centercity, 2010, Čchonan, Kórea
Foto:Christian Richters, Kim Yong


Návrh fasády pochádzajúci z architektonického ateliéru UN Studio nadväzuje na prieskum firmy v oblasti optických ilúzií, paralaxových pohľadov a anamorfózy. Fasáda obsahuje dve vrstvy upravených hliníkových pretlačených profilov umiestnených na vrchu zmiešaného hliníkového obloženia. Vlnový efekt plášťa je dosiahnutý vďaka rozličným tvarom profilov dvoch vrstiev. Efekt Moaré je sprevádzaný ľahkými zadnými projekciami a vytvára zóny s rôznym rozlíšením a detailom.


One Ocean, 2012, Josu, Kórea


Pavilón, ktorý navrhol ateliér SOMA Architecture ako návrh pre EXPO 2012, pripomína biomimetickú konštrukciu obrovskej morskej obludy, ktorá odkazuje na dýchací systém morských živočíchov. Jeho kinetická fasáda, ktorá bolo vyvinutá v spolupráci s Knippers Helbig Advanced Engineering, je jedna z najväčších adaptívnych konštrukcií, ktorá bola kedy postavená a imituje kosticový filter, ktorý používajú veľryby. Fasáda, ktorá pozostáva zo 108 lamiel vyrobených z plastu vystuženým skleneným vláknom, sa otvára a zatvára cez elastický ohyb. Systém 216 koordinovaných servomotorov zatvára počas silného vetra všetky lamely, okrem 13 z nich.


Zdroj: architizer.com


Vaša Stavba od A po Z.
Obrázok užívateľa
temy-az
 
Príspevky: 113
Registrovaný: Pia 04. Nov 2011 11:21:28


  

Späť na TÉMY - Zaujímavosti

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron