Stavba od A po Z
Vaša stavba v detailoch..
FÓRUM PROJEKT STAVBY WEB MARKETING A REKLAMA
HOME SPRÁVY, AKTUALITY, TÉMY DISKUSNÉ FÓRUM STAVEBNÝ LEXIKÓN INZERCIA KONTAKTY

Užitočný hmyz v záhrade - Úvod

Články, zaujímavosti a fotografie z oblasti stavebníctva a architektúry.
  

Užitočný hmyz v záhrade - Úvod

od zahrada-az » Str 03. Jún 2015 15:26:57

Užitočný hmyz (nielen) v našich záhradách


Naspäť Ďalej
Užitočný hmyz v záhrade - PredátoryUžitočný hmyz v záhrade - Opeľovače

Poznáte to. Po dlhom a náročnom dni v práci si konečne nájdete čas, aby ste si oddýchli na záhrade a vychutnali si zapadajúce slnko letného večera. Avšak len čo sa pohodlne usadíte, okamžite začne dobiedzať, otravovať a v horšom prípade aj štípať.


Foto: www.gardenista.com LeeWilshire (flickr)

O kom je reč? Najčastejšie vnímaný ako dotieravý, vyvolávajúci odpor a v niektorých prípadoch dokonca aj strach. Hmyz. Platí to ale vo všetkých prípadoch?

Netreba ani tak veľmi loviť v pamäti a spomenieme si, že už v materskej škôlke nás učili, že napríklad lienky treba chrániť, lebo sú pre ľudí naozaj užitočné. Alebo pamätáte sa, ako sme sa ako deti zvykli báť ucholakov, že nám vlezú do ucha? (Netvrdíme, že sa to nemôže stať, aj keď tu skôr o uši ako také ide o záľubu ucholakov pobývať v chránených tienistých miestach.) Pravda však je, že ucholak, ak ho správne usmerníme, tiež môže patriť medzi prospešný hmyz, a to hlavne preto, že sa okrem iného živí aj voškami.

Foto: www.carpathianbasinspecies.eu Foto: www.planetnatural.com

Je teda úplne zrejmé, že aj keď nás často otravuje a znepríjemňuje nám život, hmyz môže byť pre nás a hlavne pre naše záhrady aj veľmi prospešný – hovoríme vtedy o tzv. užitočnom hmyze. (Inak vedeli ste, že samotné slovo hmyz pochádza z latinského slova insectum, t.j. „rozdeliť na články“, čo súvisí s rozdelením tela hmyzu na hlavu, hruď a zadoček?) Aj keď sfér pôsobnosti užitočného hmyzu je samozrejme viacero, v nasledujúcich článkoch sa zameriame na tie, z ktorých naše záhrady profitujú asi najviac, t.j. opeľovanie rastlín a regulácia stavu škodcov. Predstavíme si aspoň niektorých zástupcov týchto skupín, aj keď samozrejme existuje ich oveľa viac..


Foto: www.learninglandscapesdesign.com

Naspäť Ďalej
Užitočný hmyz v záhrade - PredátoryUžitočný hmyz v záhrade - Opeľovače

Vaša Stavba od A po Z.
zahrada-az
 
Príspevky: 35
Registrovaný: Ned 29. Mar 2015 12:49:42


  

Späť na TÉMY - Zaujímavosti

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť