Stavba od A po Z
Vaša stavba v detailoch..
FÓRUM PROJEKT STAVBY WEB MARKETING A REKLAMA
HOME SPRÁVY, AKTUALITY, TÉMY DISKUSNÉ FÓRUM STAVEBNÝ LEXIKÓN INZERCIA KONTAKTY

Užitočný hmyz v záhrade - Opeľovače

Články, zaujímavosti a fotografie z oblasti stavebníctva a architektúry.
  

Užitočný hmyz v záhrade - Opeľovače

od zahrada-az » Štv 04. Jún 2015 11:51:46

Užitočný hmyz (nielen) v našich záhradách – prečo a ktorý?


Naspäť Ďalej
Užitočný hmyz v záhrade - ÚvodUžitočný hmyz v záhrade - Predátory

1. OPEĽOVAČE

Foto: www.beeworldproject.org Foto: www.nationaltrust.org.uk

Úloha a užitočnosť tejto kategórie nielen pre naše záhrady, ale celkovo pre život na Zemi je zrejmá – opeľovače sú dôležité pre opelenie kvitnúcich rastlín, bez nich by sa mnohé z nich nedokázali rozmnožiť.

U nás je asi najrozšírenejšia a najznámejšia včela medonosná, ktorá sa bežne chová v úľoch predovšetkým kvôli medu, ale aj ďalším produktom ako sú vosky a prírodné liečivá.

Vedeli ste však, že okrem týchto včiel existujú aj divoké včely alebo tzv. včely samotárky?
Už z ich názvu jasne vyplýva, že tieto včely, na rozdiel od včiel medonosných, nežijú v rojoch, ale veľmi nenápadným a skrytým spôsobom života. Sú mierumilovné a máme dobrú správu aj pre alergikov - žihadlo využívajú len minimálne (len pri priamom ohrození života, napr. pri stlačení v ruke). Hoci nám včely samotárky nedávajú med, sú to veľmi dobré opeľovače, v niektorých prípadoch dokonca vraj výkonnejšie ako včely medonosné. Ďalšou obrovskou výhodou je, že keďže včely samotárky nie sú vybavené schopnosťou medzi sebou komunikovať tak ako včely medonosné (ktoré veľmi rýchlo zdieľajú informácie o tom, kde sa nachádza väčšia ponuka peľu), nestane sa vám, že by sa nechali odlákať, ale zostanú verné vašej záhrade. Včiel samotárok existuje niekoľko desiatok druhov. Odlišujú sa svojím vzhľadom a veľkosťou, ako aj rôznymi spôsobmi života - napríklad takmer každý druh si buduje svoj príbytok odlišným spôsobom. Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že najviac druhov včiel samotárok využíva už existujúce dutiny a chodbičky.

Foto: www.vcelkysamotarky.cz Stanislav Krejcik Foto: www.vcelkysamotarky.cz Stanislav Krejcik

Ak spomíname usilovné opeľovače našich záhrad, nesmieme samozrejme zabudnúť na čmeliakov. Ich výhoda je, že lietajú aj v chladnom počasí a v daždi, takže opeľujú aj počas chladných jarných dní, kedy včely, hlavne medonosné, zostávajú schované v úľoch. Taktiež je všeobecne známe, že čmeliaky opeľujú aj kvety s dlhými kalichmi, do ktorých včely nedočiahnu.

Foto: www.cmelaci.cz J.Cizek Foto: www.cmelaci.cz J.Cizek

Naspäť Ďalej
Užitočný hmyz v záhrade - ÚvodUžitočný hmyz v záhrade - Predátory

Vaša Stavba od A po Z.
zahrada-az
 
Príspevky: 35
Registrovaný: Ned 29. Mar 2015 12:49:42


  

Späť na TÉMY - Zaujímavosti

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť