Stránka 1 z 1

Oddychujte „vo vzduchu“ – Čajový altánok

Napísal: Uto 26. Jún 2012 13:04:48
od .stm.
Čajový domček - Tea House / David Jameson ArchitectArchitekt: David Jameson Architect, Inc.
Umiestnenie: Bethesda, Maryland, USA
Project Manager: Christopher Cabacar
Statika stavby: Linton Engineering
Projektovaná plocha: 16,7m2
Rok projektu: 2009
Fotodraf: Paul Warchol Photography

Táto zaujímavá stavbička je súčasťou záhradnej architektúry jedného z domov vo Washington DC. Majiteľ chcel mať za svojim
domom miesto na šálku čaju, meditáciu a rodinné hudobné recitály. Projekt sa teda upriamil na nápad umiestniť do záhrady levitujúci „kryštál“ medzi listnatými pňami bambusu.

Konštrukčne ide o stavbu, ktorá kombinuje materiály - sklo, drevo, kameň a bronz. Nosná časť je riešená ako priestorový rám, na ktorý je zavesená konštrukcia tvoriaca samotnú miestnosť. Toto nám dáva pocit akoby sa objekt vznášal a umocňuje to aj fakt, že priestor je po obvode celý presklený.

Do miestnosti sa vstupuje typickým orgiami schodiskom a 10cm hrubými drevenými dverami. Interiér je riešený dreveným obkladom a kamennou dlažbou. Čelná fasáda sa dá otvoriť do priestoru záhrady a v noci je objekt efektne nasvietený vonkajším aj interiérovým osvetlením.

Myslím že je to celkom zaujímavé riešenie (po slovensky) altánku. Ešte tam doplniť nejaké to fire place (krb/ohnisko) a je to hotovo .. pre viac info viď. foto.

Galeria k clanku:
     
     
     
     
     
     
     
   

Pozrite si aj iné z oblasti : TÉMY - Zaujímavosti (stavba, architektúra)

Vaša Stavba od A po Z.