Stránka 1 z 5

Rekonštrukcia podlahy, podlahové kúrenie

Napísal: Pia 06. Mar 2015 21:59:58
od Opko
Už aj my sme začali trošku rekonštruovať. Na chalupe. A zobrali sme to pekne od podlahy.
Pôvodná podlaha na chalupe sa nám akosi začala "vlniť". Niekde sme ju mali vyššie, niekde nižšie a tak sme sa rozhodli pre jej rekonštrukciu. Po strhnutí PVC krytiny sme hneď zistili dôvod spomenutého vlnenia. Vrchnú vrstvu podlahy pod PVC krytinou tvorila akási zmes cementu s pilinami, ktorá sa chodením postupne presúvala. Mali sme takú plávajúcu podlahu :) . Pod touto vrstvou bola asi 15 cm hrubá vrstva betónu. Vrstvy sme postupne odstránili až do úrovne zeminy (cca 30cm).
Skladbu novej podlahy tvorí:
- 15cm armovaná betónová platňa
- hydroizolácia
- 6 cm polystirén (1 cm po obvode stien)
- 8 cm poterový betón
- nivelačka + vinylová podlaha

Pre zlepšenie tepelnej pohody sme sa rozhodli do vrstvy poterového betónu naťahať 2 okruhy podlahového kúrenia. Podlahové kúrenie je napojené na okruh radiátorov - kúrenie pomocou pece na tuhé palivo. Oba okruhy je možné klasickými ventilmi odstaviť, nakoľko podlahové kúrenie je nízkoteplotné tzn. ak v systéme stúpne teplota nad 40 stupňov - podlahové kúrenie odstavujeme a kúrime do radiátorov. Výhoda podlahového kúrenia je najmä v akumulácii tepla v 8 cm poterovom betóne podlahy a teda teplo v chalupe nám dlhšie vydrží. Pripájam aj nejaké foto :)

Re: Rekonštrukcia podlahy, podlahové kúrenie

Napísal: Pon 09. Mar 2015 23:55:56
od zander
super. vidim ze chalupa naberie na pohode :) .. idete tam davat aj nejaku automaticku regulaciu ?

Re: Rekonštrukcia podlahy, podlahové kúrenie

Napísal: Uto 10. Mar 2015 14:06:12
od Opko
Zatiaľ neplánujeme. Podlahovku si budeme odstavovať manuálne ventilmi pre oba okruhy pri vyšších teplotách v systéme kúrenia.

Re: Rekonštrukcia podlahy, podlahové kúrenie

Napísal: Uto 18. Okt 2016 14:22:38
od magda_robert
Mala by som zopar otazok, co sa tyka podlahoveho kurenie..moze sa podlahove kurenie dat aj do bytu a ak ano tak ktore skor, teplovodne alebo elektricke? vdaka za odpovede

Re: Rekonštrukcia podlahy, podlahové kúrenie

Napísal: Uto 18. Okt 2016 21:31:58
od jumat
všetko sa dá ....záleží na tom v akom byte (murovaný alebo panelový) v každom prípade jednoduchšie na montáž je el. podlahové kúrenie, ale drahšie prevádzkové náklady. Ide o to , teplovodné podl.kúrenie je nízkoteplotné vykurovanie (spád vykurovacej vody 50/45 alebo pod.) v bytovkach je teplovodné vykurovanie vyskoteplotné (80/60°C...malo by byť :? ), to je jedna vec po 2. výška skladby podl. vykurovania (teplovodného) min. 5cm -to sú tie najtenšie pokiaľ mám známosť t.j. treba vybúrať podlahu alebo bude v miestnosti schod ? El. podlahové vykurovanie- skladba cca 1-1,5 cm. Čiže záleží akú máte skladbu podlahy v byte, ktoré sa vám zmestí. A tiež ako by ste teplovodné platili spoločenstvu (alebo čo v bytovke máte) montáž sa musí urobiť pri vypustenom systéme celého vykurovania a celý systém vykurovania bytovky sa musí zaregulovať. Čiže treba pamätať na súvislosti záleží od konkrétneho riešenia. Preto je el. podlahové vykurovanie jednoduchšie na montáž a je nezávislé od ostatných bytov aj platbou. Len platiť budete viac a myslím že o dosť :( .

...ale všetko je možné s určitými kompromismi ;) ...

Re: Rekonštrukcia podlahy, podlahové kúrenie

Napísal: Pon 24. Okt 2016 13:17:40
od magda_robert
@jumat dakujem velmi pekne za vysvetlenie, ani nevies ako si mi pomohol ;) ide o panelovy byt..a ked som si vsetko zobrala co si pisal tak mi to vychadza na to elektricke podlahove kurenie..ked tvrdis ze aj montaz je jednoduchsia a ako prisposobovat podlahy na teplovodne kurenie fakt nemienim, lebo to by sme chceli dat iba do kupelky a kuchyne ako doplnkove kurenie

Re: Rekonštrukcia podlahy, podlahové kúrenie

Napísal: Uto 25. Okt 2016 11:09:57
od Mikulovci
Vcelku súhlasím s tým čo napísal jumat, je pravda že elektrické podlahové kúrenie je náročnejšie na mesačné náklady ale zase pri inštalácií ušetríš, keďže to je jednoduché. Píšem ti to magda_robert preto, lebo máme osobné skúsenosti keďže máme elektrické podlahové kúrenie v celom byte, lebo sme inú možnosť nemali keďže sme tam nemali ani plyn ani vodu a čo sa týka tej vody tak to sme zabezpečili bojlerom. Zase náklady na toto kúrenie dosť závisia aj od toho ako ste zvyknutý kúriť a či potrebujete mať 30°v byte alebo si vystačíte aj s nejakými 25°

Re: Rekonštrukcia podlahy, podlahové kúrenie

Napísal: Str 26. Okt 2016 8:27:02
od Opko
Ahoj "Mikulovci". Ja som bol raz na prezentácii elektrického kúrenia, kde okrem iného porovnávali náklady na vykurovanie elektrickým podlahovým kúrením s kúrením plynovým kotlom v nízkoenergetickom rodinnom dome. Tie hodnoty nevychádzali o veľa vyššie pre elektrické kúrenie. Samozrejme prezentovali vlastné elektrické vykurovanie a teda nemohli prezentovať nejaké vysoké náklady :) Preto by ma zaujímalo či kúrite v byte, kde nie je zavedený žiadny iný druh kúrenia, či pod Vami tiež susedia vykurujú, približná plocha vykurovaných miestností a ročné náklady na vykurovanie. Ďakujem ;)

Re: Rekonštrukcia podlahy, podlahové kúrenie

Napísal: Pia 04. Nov 2016 8:51:29
od borisjankov
Pri inštalácii človek ušetrí? akože na materiále alebo na práci ľudí čo to robia sa dá ušetriť?

Re: Rekonštrukcia podlahy, podlahové kúrenie

Napísal: Str 09. Nov 2016 15:12:12
od Mikulovci
Opko ahoj, áno kúrime v byte kde iný druh kúrenia nie je zapojený, iba elektrinou kúrime. Či susedia vykurujú? Jasné že vykurujú.Čo sa týka plochy vykurovania tak to je cca 64m2 a ročné náklady fú, mesačné máme približne tých 60€, tak ročné si už veľmi ľahko vypočítaš.
Borisjankov na materiále sa dá ušetriť