Stavba od A po Z
Vaša stavba v detailoch..
FÓRUM PROJEKT STAVBY ESHOP STAVBY
HOME SPRÁVY, AKTUALITY, TÉMY DISKUSNÉ FÓRUM STAVEBNÝ LEXIKÓN INZERCIA KONTAKTY

REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 4. ČASŤ (Realizácia otvorov v nosných stenách)

Máte skúsenosti s realizáciou stavby, vybavovačkami, a pod.? Môžete ich popísať tu.
  

REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 4. ČASŤ (Realizácia otvorov v nosných stenách)

od filantrop » Pia 20. Máj 2022 7:55:29

Presný návod, ako spraviť hocijaký otvor v stene vám nepoviem, ak vám to niekto povie, je to blbosť. Prečo?

Závisí to od mnohých vecí:
- Kde sa tá stena nachádza v pôdoryse.
- Na ktorom podlaží sa nachádza samotný byt (čím nižšie ste, tým je to horšie, nakoľko sa nachádza veľa podlaží nad vami a preklad nad otvorom musí prenášať veľké sily).
- Aká veľkosť otvoru to bude.
- Či sa jedná o stenu, ktorá nesie stropné panely.
- Či sa jedná o stenu ktorá je stužujúca.
Toto je iba pár vecí, ktoré statik počas posudku/návrhu musí zohľadniť a navrhnúť čo najoptimálnejšie riešenie vyhotovenia otvoru.U mňa sa konkrétne jednalo o návrh oblepenia uhlíkovými lamelami (označovanými aj ako CFRP lamely) širokými 50mm, ktorých hrúbka bola 1,5mm. Pred samotnou realizáciou som očistil omietku na holý betón v miestach, kde išli lepiť tieto lamely. Následne som zistil, že to nebolo potrebné, nakoľko si oni ešte aj tak s brúskou dobrúsili ten betón až do „živého“ betónu.
Dajte si pozor, aby vám to tiež tak nespravili. Najoptimálnejšie je ak vám tieto lamely zafrézujú na hrúbku samotnej lamely do betónu tak, aby ste potom pri nových omietkach nemuseli zbytočne navyšovať hrúbku omietky len kvôli týmto lamelám. Ale zas nie moc hlboko, aby vám neprerezali výstuž v paneli, ktorá sa tam nachádza. Čo je niekedy aj iba okolo 0,5-1cm pod povrchom betónu.Firma vám pred realizáciou musí vyhotoviť odtrhové skúšky, aby vám vedeli preukázať akú súdržnosť medzi lamelami a daným povrchom sú schopní zabezpečiť. Čiže ak vám napadlo, že by ste tam nalepili povedzme prútovú výstuž nejakým lepidlom tak to tak nefunguje. :D Potom pri kolaudácií musíte dodať aj dané výsledky z týchto skúšok. Pre predstavu vám prikladám aj fotky počas realizácie ako asi vyzerá tá odtrhová skúška ;)Také základné veci čo mi napadli, že by sa nemali robiť, a ktoré vám podľa môjho názoru žiadny statik neodobrí, sú:
- Vybúranie nosnej steny až po stropnú dosku, na ktorej sú uložené stropné panely. Kde by boli potom uložené? No potom už asi nikde. Zrúbali by sa dole predsa. :P
- Vybúranie steny až po nosný obvodový panel. Pri obvodovom plášti musí zostať určitá časť vnútornej pôvodnej steny, kvôli previazaniu jednotlivých panelov.
Je chybou, ak si ľudia myslia, že spravia rozšírenie napríklad z otvoru širokého 1 meter na otvor široký 2 metre, povedia si, že keď nad dverovým otvorom ostal ešte preklad (časť steny nad otvorom) okolo 0,5m vysoký a že to automaticky musí uniesť tá konštrukcia. To je síce pekné, ale ten preklad bol vystužený stále iba na otvor šírky 1m. To znamená, že všetka výstuž, ktorá bola v ostení (bočná hrana dverí) spolu s výstužou v preklade, ktorá bola ukotvená rádovo 10-20 cm za hranu tohto ostenia bola týmto rozšírením narušená a pokiaľ ju nenahradíme niečím adekvátne tuhým, tak nám s najväčšou pravdepodobnosťou minimálne vzniknú praskliny na omietke. (v tom lepšom prípade) Vo fotkách sa vám pre predstavu pokúsim naškicovať aj približné rozmiestnenie výstuže okolo otvoru v panely. ;-)

eshop.stavba-az.sk


Čiže pokiaľ máte oblepený otvor(prípadne inak podopretý) tak sa môžete dostať už konečne k búracím prácam. Ako prvé je potrebné si približne prerátať hmotnosť jednotlivých odrezkov z panelu tak, aby ste ich po odrezaní jednak vedeli bezpečne položiť na podlahu a následne by nebolo od veci ich vyniesť aj von, bez toho, aby ste pri tom dostali zbytočne pruh. (nezdá sa, ale sú kvalitne ťažké). Pokiaľ vynásobíte objem jednotlivej časti odrezku objemovou hmotnosťou železobetónu (čo je niekde okolo 2500 kg/m3) dostanete výslednú hmotnosť daného odrezku. Len pre predstavu odrezok rozmerov 0,3m x 0,3m x 0,15m x 2500 kg/m3 (šírka x výška x hrúbka x objem. hmotnosť) má hmotnosť niekde okolo 35kg.
Moje odporúčanie na záver tohto článku je také, že pokiaľ nemáte rezačku na železobetónový panel, ktorá vám z panelu neodreže aspoň 80 mm do hĺbky (čo sú už veľké profesionálne rezačky aj s odsávaním), dajte si to určite spraviť firme, ktorá sa tým zaoberá.
eshop.stavba-az.sk

Súvisiace témy:
REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 1.ČASŤ (úvod)
REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 2. ČASŤ (projekt)
REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 3. ČASŤ (rekonštr. jadra)
REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 4. ČASŤ (Realizácia otvorov v nosných stenách)
REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 5. ČASŤ (Výmena el.rozvodov a radiátorov)

Mohlo by vás tiež zaujímať:
Inšpirácie a dizajn - Exteriér
Interiér, dizajn, zariadenie stavby


váš filantrop
Naposledy upravil filantrop dňa Štv 02. Jún 2022 8:07:06, celkovo upravené 3
filantrop
 
Príspevky: 10
Registrovaný: Pia 29. Apr 2022 9:54:02


Re: REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 4. ČASŤ (Realizácia otvorov v nosných stená

od dudko55 » Pon 23. Máj 2022 7:30:14

velmi pekne sa vam to risuje. verim, ze konecny vizual bude peckovy. len tak dalej
dudko55
 
Príspevky: 21
Registrovaný: Štv 26. Aug 2021 13:58:23


Re: REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 4. ČASŤ (Realizácia otvorov v nosných stená

od Izidor » Pon 23. Máj 2022 20:17:13

Pekný článok, ale nerozumiem tej poslednej fotke. Okraj otvoru sa mi zdá že je domurovaný pórobetónovými tvarovkami. Načo je to dobré ? Alebo bol len zlý meter na stavbe? Koľko rokov je garantovaná životnosť takéhoto statického podchytenia, ako stavby 80-100 r?. Ak v budúcnosti by tam chcel niekto zasekať elektriku ( nový vlastník ) som povinný to nejak vyznačiť, že je takáto úprava v stene? Ohlasovali ste túto úpravu správcovi budovy napríklad SVB? Mali ste na to stavebné povolenie ? Ak vzniknú po takejto úprave praskliny u suseda, ako si môže nárokovať škodu u mňa alebo statika. Zaplatí, statik škodu aj po rokoch, keď dôjde k plnému zaťaženiu konštrukcie napríklad od seizmických účinkov? Bolo naozaj nutné také veľké otvory robiť, ak to spraví každý tak to paneláku moc nepomôže.
Izidor
 


Re: REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 4. ČASŤ (Realizácia otvorov v nosných stená

od jakma » Uto 24. Máj 2022 7:39:20

Ako tak pozeram, tak vam to ide celkom od ruky. Mne sa moc paci, ked sa minimalizuju zbytocne dvere a spravia sa taketo otvory, no samozrejme, musi to byt vsetko v sulade so statikou a bezpecnostou. Som zvedava na dalsie fotky
jakma
 
Príspevky: 21
Registrovaný: Štv 18. Nov 2021 7:21:35


Re: REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 4. ČASŤ (Realizácia otvorov v nosných stená

od filantrop » Uto 24. Máj 2022 8:51:59

Izidor píše:Pekný článok, ale nerozumiem tej poslednej fotke. Okraj otvoru sa mi zdá že je domurovaný pórobetónovými tvarovkami. Načo je to dobré ? Alebo bol len zlý meter na stavbe? Koľko rokov je garantovaná životnosť takéhoto statického podchytenia, ako stavby 80-100 r?. Ak v budúcnosti by tam chcel niekto zasekať elektriku ( nový vlastník ) som povinný to nejak vyznačiť, že je takáto úprava v stene? Ohlasovali ste túto úpravu správcovi budovy napríklad SVB? Mali ste na to stavebné povolenie ? Ak vzniknú po takejto úprave praskliny u suseda, ako si môže nárokovať škodu u mňa alebo statika. Zaplatí, statik škodu aj po rokoch, keď dôjde k plnému zaťaženiu konštrukcie napríklad od seizmických účinkov? Bolo naozaj nutné také veľké otvory robiť, ak to spraví každý tak to paneláku moc nepomôže.


Dobrý deň pán Izidor.
Na vybúranie týchto otvorov bol spravený statický posudok ( ktoré si prešlo schvaľovacím procesom stavebného povolenia ako som písal v 2. časti- Projekt ), v ktorom sa uvažovalo s takým istým rozšírením otvorov ako sa realizovalo v skutočnosti. (Myslím si a som o tom presvedčení, že statici, ktorý robia tieto výpočty s posudkami nemajú dôvod, prečo by podpísali niečo o čom nie sú presvedčení ) A súbežne sa napojím aj na vašu ďalšiu otázku. Statický posudok sa robí na najnepriaznivejšie a plné zaťaženia s príslušnými súčinitelmi zaťaženia pri vytvorení všetkých možných kombinácií týchto zaťažení. Tým chcem povedať že statický posudok by nemal opustiť "kanceláriu" bez toho aby sa na konštrukcií neuvažovalo so všetkými možnými kombináciami zaťažení, ktoré v skutočnosti nastanú.
Otvor v ktorom je domurované ostenie pórobetónovou tvárnicou nie je uvažované ako nosné murivo. Toto ostenie je hrana pôvodného dverového otvoru. Doplnenie tohoto ostenia bolo spravené z dôvodu aby kuchynská linka nepretŕčala cez hranu tohoto ostenia. Čiže je to čisto iba z vizuálneho hľadiska.
Elektrika je tam zrekonštruovaná a pochybujem že budúci vlastník tam bude ešte niečo rekonštruovať čo sa týka elektriky. Ale pokiaľ by si zmyslel, že tam chce ešte aj on zrekonštruovať niečo malo by to fungovať nasledovne: Pôvodný vlastník bytu musí pri predaji bytu budúcemu majiteľovi odovzdať projekt (v ktorom boli realizované všetky stavebné úpravy bytu)a upozorniť ho na to. Budúci majiteľ bytu je povinný realizovať stavebné úpravy, ktoré nebudú v rozpore s pôvodnými stavebnými úpravami a touto projektovou dokumentáciou.
filantrop
 
Príspevky: 10
Registrovaný: Pia 29. Apr 2022 9:54:02  

Späť na Stavebník / "Kutill"

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

 Naši partneri a priatelia - web links
 Urbár Podhradie - Webové stránky urbáru v Podhradí