Stavba od A po Z
Vaša stavba v detailoch..
FÓRUM PROJEKT STAVBY WEB MARKETING A REKLAMA
HOME SPRÁVY, AKTUALITY, TÉMY DISKUSNÉ FÓRUM STAVEBNÝ LEXIKÓN INZERCIA KONTAKTY

Záhradný dom trochu inak (projekt / nápady)

  

Záhradný dom trochu inak (projekt / nápady)

od temy-az » Pon 10. Mar 2014 16:47:58

Záhradný dom NOA - drevostavba, ktorú pojal autor netradične.Architekt: Jaanus Orgusaar
Poloha: okres Ida-Viru, Estónsko
Rozloha: 22 m2
Rok: 2010
Fotografie: Terje Ugandi, so súhlasom Jaanusa Orgusaara
Stavebná spoločnosť: Woodland Homes OÜ
Rozloha terasy: 8 m2

Slovo architekta. NOA je ľahko zmontovateľný, dlhodobo udržateľný priestor na bývanie, prispôsobiteľný celej škále typov krajín a prostredí. Jeho výhodou je, že pre zväčšenie bývania sa vždy dá krom za krokom pridať ďalší modul. Takto môžeme stavbu modifikovať a prispôsobiť potrebám užívateľa a miesta osadenia.Ide o vynález Jaanusa Orgusaara, estónskeho návrhára/vynálezcu. Prvý domček postavil pre svoju rodinu a plánuje pridať ďalšie dva moduly, pričom jeden modul má rozlohu 25 m2.


Malý domček uzrel svetlo sveta ako výsledok potreby po praktickom, udržateľnom a úspornom priestore na bývanie, ktorý by bol ľahko zmontovateľný z rovnakých prvkov. Základný prvok je špecifický kosoštvorec. Základ štruktúry tvorí kosoštvorcový dvanásťsten, ktorý sa dá použiť na to, aby vytváral mozaiku v trojrozmernom priestore.


Keď Jaanus hľadal perfektnú konštrukciu, ktorá by vyplnila priestor bez medzier, rozhodol sa pre túto jedinečnú konštrukciu preto, že pevne stojí na troch nohách, je pevná a má rovnomerne rozložené napätie.


Jaanus je vynálezca, ktorý siaha po úplných základoch geometrie. Mnohé z jeho výtvorov, počnúc topánkami a módou, cez výrobným dizajn a teraz architektúru, sú inšpirované posvätnou geometriou, piatimi platónskymi telesami a ich vzájomnými vzťahmi. Stavba stojí na troch nohách, nepotrebuje základy na zemi, vďaka čomu je tiež odolná voči chladu viac ako normálne príbytky. Dom nemá ostré uhly, preto vytvára dojem okrúhleho priestoru. Pôdorysne je dom šesťuholník, steny a strecha sú zostavené z identických kosoštvorcov, preto je jednoduché rozšíriť konštrukciu v priestore pridaním ďalšieho modulu. Tento typ konštrukcie je jednoduchý a úsporný, jednako však pevný.


Malý domček momentálne používa návrhárova rodina ako letnú chatku. Interiér pokračuje bez prerušenia na letnú terasu, ktorá sa používa ako jedáleň. Chatka sa nachádza na okraji lesa, v tesnej blízkosti 200 ročnej borovice, preto návštevníci z lesa ako sovy a veveričky sú samozrejmosťou.


Použité materiály sú všetky dlhodobo udržateľné – drevená konštrukcia, dlážka a vonkajšie obloženie, dokonca strecha pokrytá termodoskami. Steny sú omietnuté vápencovou pastou a namaľované. Dosky vonkajších stien sú nasiaknuté oxidom železitým, aby bol domček sivý a nenápadne zapadal do okolitej prírody. Okrúhle okná rámujú výhľad na otvorený priestor nekonečných polí. V tme okná odrážajú priestor, čo vytvára ilúziu ďalších izieb v tme.


Ostatná galéria k článku:Vaša Stavba od A po Z.
Obrázok užívateľa
temy-az
 
Príspevky: 114
Registrovaný: Pia 04. Nov 2011 11:21:28


  

Späť na Stavba - Projekty, nápady

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť