Stavba od A po Z
Vaša stavba v detailoch..
FÓRUM PROJEKT STAVBY WEB MARKETING A REKLAMA
HOME SPRÁVY, AKTUALITY, TÉMY DISKUSNÉ FÓRUM STAVEBNÝ LEXIKÓN INZERCIA KONTAKTY

Plamienok (Clematis) - popínavé rastliny

  

Plamienok (Clematis) - popínavé rastliny

od zahrada-az » Str 10. Jún 2015 8:31:49

Plamienok, kvitnúca popínavá krása- základný popis, vlastnosti


Latinský názov: Clematis
Výška: 2-5 m
Čeľaď: Ranunculaceae
Odolnosť: Čiastočne - úplne mrazuvzdorná

Súvisiace témy : Lexikón stavby - Záhrada (lexikón záhradných rastlín)

Charakteristika rastliny:
Ak neviete čo s nevzhľadným plotom alebo čím prekryť pergolu - vhodná popínavá rastlina je Plamienok. Doposiaľ je známych okolo 250 druhov, nie všetky druhy sú však popínavé. Sú dve základné skupiny – veľkokveté šľachtené odrody (hybridy), pochádzajúce pôvodne z Číny a Japonska a menej dekoratívne, nešľachtené, pôvodné divo rastúce druhy napr. Plamienok horský (Clematis montana), Plamienok alpínsky (Clematis alpina), Plamienok tangutský (Clematis tangutica). Plamienok vytvára veľké kvety s priemerom 8 -18cm, okvetné lístky sú rôznych farieb. Listy sú protistojné, perovito zložené z 3 až 5 lístkov, pozdĺžne vajcovité až srdcovité. Kvitne od mája do júla, druhý krát v auguste až septembri.


Stanovište:
Plamienok preferuje slnečné stanovisko, ojedinele polotieň. Tieň a polotieň dobre znášajú len divo rastúce pôvodné druhy. Veľkokveté kultivary potrebujú veľa svetla pre hornú časť, naopak spodná časť rastliny by mala byť v tieni, preto je vhodné sadiť ju na východnú alebo západnú stranu. Ku koreňu rastliny môžeme nastlať rašelinu, kôru alebo nasadiť nízke rastliny. Pôda na výsadbu má byť výživná, dostatočne priepustná, vhodné je vylepšiť ju dobrým kompostom.


Starostlivosť:
Plamienok sa ovíja po rôznych oporách, pergolách, plotoch, iných drevinách, po ktorých je schopný sa šplhať vysoko do korún stromov za svetlom. Vyžaduje tieň a vlhko pre korene, pôda by mala byť vlhká a priepustná, ale nie premokrená a kyslá. Vhodnejšie je sadiť plamienok na jar ako na jeseň. Do vykopanej jamy dáme najprv drenážnu vrstvu drobného štrku a na to záhradnú zeminu obohatenú o kompost alebo živočíšne hnojivo. Do jamy treba naliať vodu a potom zasadiť rastlinu šikmo smerom k opore a zasypať zeminou. Ak je rastlina vrúbľovaná treba ju zasadiť hlbšie, aby zakorenila aj ušľachtilá časť, bude potom menej závislá od koreňovej sústavy podnože a bude odolnejšia. Po vysadení ju treba opäť zaliať. Plamienok sa rozmnožuje delením, na jar ešte pred vytvorením nových pukov alebo potápaním na jeseň. Výhonok, ktorý siaha až po zem, treba v spodnej časti narezať a ponoriť pod zem (priťažiť kameňom alebo drôteným oblúkom) a po cca 12 mesiacoch, keď vytvorí korene oddeliť od materskej rastliny.


Rez:
Aby bol Plamienok stále pekný a bohato kvitol, treba ho každoročne zrezať. Necháme len silné rovné a nepoškodené výhony, všetky slabé, staré, omrznuté a polámané odstraníme. Zo zostávajúcich polovicu zrežeme asi na výšku 60cm a druhú polovicu na výšku asi 30cm. Obdobie rezu závisí od druhu a obdobia kvitnutia plamienku. Ak budete odstraňovať odkvitnuté kvety, rastlina znova zakvitne. Rez nie je potrebný len u malokvetých botanických druhov ako sú napr. Clematis montana, Clematis alpina, Clematis cirhossa, Clematis alpina.

Súvisiace témy : Lexikón stavby - Záhrada (lexikón záhradných rastlín)

Vaša Stavba od A po Z.
zahrada-az
 
Príspevky: 35
Registrovaný: Ned 29. Mar 2015 12:49:42


  

Späť na Záhrada

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť