Stavba od A po Z
Vaša stavba v detailoch..
FÓRUM PROJEKT STAVBY WEB MARKETING A REKLAMA
HOME SPRÁVY, AKTUALITY, TÉMY DISKUSNÉ FÓRUM STAVEBNÝ LEXIKÓN INZERCIA KONTAKTY

Vistéria (Wisteria) - popínavé rastliny

  

Vistéria (Wisteria) - popínavé rastliny

od zahrada-az » Pia 12. Jún 2015 11:27:43

Vistéria, žiarivý vodopád kvetov - základný popis, vlastnosti


Latinský názov: Wisteria
Výška: 8 - 20 m
Čeľaď: Fabaceae
Odolnosť: Úplne mrazuvzdorná

Súvisiace témy : Lexikón stavby - Záhrada (lexikón záhradných rastlín)

Charakteristika rastliny:
V slnečných dňoch v záhrade, hľadá každý kúsok tieňa pod stromom či prekrytou terasou. Takýto tieň vytvorí krásne kvitnúca Vistéria, liana, ovíjajúca sa okolo terasy, opory alebo altánku dorastajúca do výšky 8 až 20 metrov. Pochádza z USA, v Európe sa začala pestovať od roku 1816, najviac je však rozšírená v Japonsku, Číne a Korei. V našich záhradach sa pestujú obvykle dva druhy: Vistéria čínska (Wisteia sinensis) a Vistéria japonská (Wisteria floribunda). Kvitne od mája do júna, kvety sú motyľkokveté a vytvárajú pôsobivé previsnuté hroznové súkvetia, ktoré sú až 50cm dlhé, bieleho, ružového alebo fialového sfarbenia. Listy sú opadavé, striedavo zložené s 3 až 6 párov lístkov, ktoré sú pozdĺžne vajcovité až kopijovité na vrchole zašpicatené.


Stanovište:
Vistéria vyžaduje slnečné, teplé stanovisko chránené pred vetrom. Pôda by mala byť priepustná, výživná, obohatená o kompost, neutrálna až mierne zásaditá. Vistérie neznášajú premokrenie.


Starostlivosť:
Vistériu môžeme rozmnožiť semenami alebo odrezkami. Na trhu sú častejšie predávané vistérie pestované z odrezkov, treba si pri kúpe dať pozor, lebo Vistéria vysadená zo semienok kvitne, až keď je rastlina dospelá a to je vo veku okolo 10 rokov. Vysádzajú sa na jar alebo vo vegetačnom období, neskoro na jeseň by mohli korene malej rastliny vymrznúť. Po vysadení ju treba častejšie polievať a chrániť pred prudkým slnkom zatienením, pokým poriadne nezakorení. Neskôr už nie je náročná na vlahu a rastie pomerne rýchlo, preto potrebuje pravidelný rez. Vistéria potrebuje vždy pevne ukotvenú oporu. Nemala by sa vysadiť v blízkosti menších stromov, lebo by ich mohla svojou ovíjavou silou udusiť. Takisto nieje vhodné ju vysadiť v blízkosti antén a žľabov, ktoré by mohla svojou silou zdeformovať. Vistéria je jedovatá rastlina, hlavne jej plody, preto treba dať pozor, ak sa v záhrade pohybujú malé deti, prípadne zvážiť jej výsadbu.


Rez:
Ak by sme Vistériu nestrihali nedocielime bohaté kvitnutie. Rez je potrebný už od malej rastliny, inak by sa výhony vzájomne preplietli a neskorší rez by bol znemožnený. Aby sme dosiahli kvitnutie aj v spodnej časti rastliny je potrebné na jar silno skrátiť minuloročné výhonky. Radikalnejší rez je nutný hlavne v prvých rokoch, kedy ju tvarujeme do potrebnej podoby. Staršie rastliny rezom už len udržujeme a zmladzujeme.

Súvisiace témy : Lexikón stavby - Záhrada (lexikón záhradných rastlín)

Vaša Stavba od A po Z.
zahrada-az
 
Príspevky: 35
Registrovaný: Ned 29. Mar 2015 12:49:42


  

Späť na Záhrada

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť