Stavba od A po Z
Vaša stavba v detailoch..
FÓRUM PROJEKT STAVBY WEB MARKETING A REKLAMA
HOME SPRÁVY, AKTUALITY, TÉMY DISKUSNÉ FÓRUM STAVEBNÝ LEXIKÓN INZERCIA KONTAKTY

Echinacea (Echinacea) - kvitnúce záhradné rastliny

  

Echinacea (Echinacea) - kvitnúce záhradné rastliny

od zahrada-az » Pon 13. Júl 2015 15:03:26

Echinacea - Vznešený prériový kvet - základný popis, vlastnosti


Latinský názov: Echinacea
Výška: 1-1,8m
Čeľaď: Asteraceae
Odolnosť: Úplne mrazuvzdorná

Súvisiace témy : Lexikón stavby - Záhrada (lexikón záhradných rastlín)

Charakteristika rastliny:
Echinacea je u nás obľúbená rastlina, pretože je nielen krásna ale aj liečivá. Do tohto druhu patrí približne 10 druhov rastlín, ktoré sa vyskytujú v travnatých oblastiach a v otvorených lesoch Severnej Ameriky. V Európe a v USA patria prípravky z echinacei medzi najčastejšie používané rastlinné liečivá na posilnenie imunitného systému. Je schopná podporiť obranyschopnosť vlastného organizmu a potlačiť baktérie, mnoho druhov vírusov, prvokov a húb. Pôvodný obyvatelia Ameriky ju využívali proti rôznym ochoreniam či už vnútorne alebo na zle liečiace sa povrchové poranenia. Stonka je vzpriamená s drobnými chĺpkami, listy sú drsné, podlhovasté so zubatým okrajom. Kvetné lôžko je vysunuté tmavo fialové až hnedé, lupene kvetu sú jazykovité sfarbené podľa druhu v odtieňoch purpurovej, žltej, oranžovej, bielej. Kvitne od júla do septembra až októbra. Je vhodná na samostatnú výsadbu, ale lepšie vynikne v prírodne komponovaných záhradách.


Stanovište:
Vyhovuje jej slnečné stanovisko, bohatá na živiny, hlboká, ale dobre priepustná pôda. Niektoré tolerujú aj chudobnejšie pôdy a znášajú aj slabé zatienenie.


Starostlivosť:
Echinacea je pomerne nenáročná trvalka. V záhrade je hmyzom obľúbená medonosná rastlina. Pôda jej vyhovuje dobre priepustná a mierne kyslá. Rozmnožuje sa semenami, delením trsov alebo koreňovými odrezkami. Semená vysievame v marci do kvetináčov alebo do pareniska a vysádzame na stanovisko v máji, keď majú už aspoň 5 pravých lístkov a teplota je nad 10°C. Delenie trsov prevádzame na jar alebo na jeseň, kedy sa zbiera koreň. V chladných oblastiach je dobre na zimu rastlinu zostrihnúť až na zem prihrnúť zeminou a prikryť vetvičkami.


Rez a zber:
Na zimu Echinaceu zostrihneme až k zemi a na jar zase vyrašia nové rastliny. Zbierajú sa kvety, listy aj koreň, v ktorom sú najúčinnejšie látky. Listy a kvet môžeme zbierať z dvojročnej rastliny, koreň sa doporučuje zbierať z minimálne trojročnej rastliny. Tinktúry a čaje z Echinacei sa užívajú pri chorobách, ale aj ako prevencia proti vírusovým ochoreniam počas obdobia chrípky.

Súvisiace témy : Lexikón stavby - Záhrada (lexikón záhradných rastlín)

Vaša Stavba od A po Z.
zahrada-az
 
Príspevky: 35
Registrovaný: Ned 29. Mar 2015 12:49:42


  

Späť na Záhrada

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť