Stavba od A po Z
Vaša stavba v detailoch..
FÓRUM PROJEKT STAVBY WEB MARKETING A REKLAMA
HOME SPRÁVY, AKTUALITY, TÉMY DISKUSNÉ FÓRUM STAVEBNÝ LEXIKÓN INZERCIA KONTAKTY

Aksamietnica (Tagetes) - kvitnúca letnička

  

Aksamietnica (Tagetes) - kvitnúca letnička

od zahrada-az » Pon 27. Júl 2015 13:47:11

Aksamietnice – malé slniečka záhrad - základný popis, vlastnosti


Latinský názov: Tagetes
Výška: 15 - 90 cm
Čeľaď: Asteraceae
Odolnosť: citlivá na mráz

Súvisiace témy : Lexikón stavby - Záhrada (lexikón záhradných rastlín)

Charakteristika rastliny:
Nazývajú ich tiež garafie, afrikány alebo smraďošky pre svoju výraznú špecifickú vôňu, ktorá je daná obsahom sírných derivátov. Aj keď ju nazývajú afrikán pôvodne pochádza z Mexika. Má okolo 50 druhov, ktoré sa líšia výškou, tvarom kvetu a farbou od žltej, cez oranžovú až po hnedočervenú a ich rôzne kombinácie. Listy sú tmavozelené, rozstrapatené alebo viactvaré. V záhrade je nielen dekoratívna, ale aj užitočná. Uplatňuje sa v ekozáhradách, pretože odpudzuje škodlivý hmyz, hlavne háďatka, ktoré zle ovplyvňujú porasty jahôd, cibuľovín, mrkvy či pôru. Najlepší účinok má odroda Ground control. Kvitne od júna až do prvých mrazov. Vynikne vysadená samostatne, ale záhradníkmi je využívaná na kombinované výsadby.


Stanovište:
Rastlina je nenáročná na pôdu, ale lepšie prospieva v humóznych dobre priepustných pôdach. Vyhovuje jej slnečné stanovište no znesie aj polotieň.


Starostlivosť:
Aksamietnicu môžete pestovať voľne v záhrade alebo v nádobach. Môžete si ich predpestovať doma za oknom alebo v skleníku či parenisku. Majú rýchly rast, preto na predpestovanie stačí mesiac. Von ich vysádzajte až po „zamrznutých“, aby vám neomrzli, pretože sú citlivé na mráz, čiže stačí začiatkom apríla. Rastlina je nenáročná na pestovanie a ak má dostatočnú zálievku pokvitne celé leto. Ak si Aksamietnicu vysadíte na balkóne či terase zbavíte sa dotieravého hmyzu, pretože pôsobí aj repelentne. Svojími výraznými kvetmi priláka do záhrady rôzne motýľe. Aksamietnica je užitočná aj po odkvitnutí, rozdrtená, namulčovaná a zapracovaná do pôdy pôsobí ako zelené hnojenie na obohatenie a zlepšenie zloženia pôdy.


Rez a zber:
Odkvitnuté kvety odstraňujeme, podporí sa tým opätovné kvitnutie. Z odkvitnutých kvetov si môžeme nasušiť semená pre výsadbu v budúcom roku.

Súvisiace témy : Lexikón stavby - Záhrada (lexikón záhradných rastlín)

Vaša Stavba od A po Z.
Naposledy upravil zahrada-az dňa Str 28. Feb 2018 15:12:36, celkovo upravené 1
zahrada-az
 
Príspevky: 35
Registrovaný: Ned 29. Mar 2015 12:49:42


Re: Aksamietnica (Tagetes) - kvitnúce záhradné rastliny

od jumat » Str 05. Aug 2015 16:03:44

aksamietnice sú vďačné a to že odpudzujú háďatká je fakt pravda vyskúšané u nás v záhrade (a zeleninový záhon ešte aj dobre vypadá) :D
Prílohy
P1040334.jpg
Obrázok užívateľa
jumat
 
Príspevky: 46
Registrovaný: Štv 04. Dec 2014 9:14:37  

Späť na Záhrada

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť