Stavba od A po Z
Vaša stavba v detailoch..
FÓRUM PROJEKT STAVBY WEB MARKETING A REKLAMA
HOME SPRÁVY, AKTUALITY, TÉMY DISKUSNÉ FÓRUM STAVEBNÝ LEXIKÓN INZERCIA KONTAKTY

Stračonôžka ( delphinium) - kvitnúce záhradné rastliny

  

Stračonôžka ( delphinium) - kvitnúce záhradné rastliny

od zahrada-az » Uto 04. Aug 2015 15:30:19

Júnová dominanta záhrad – Stračonôžka - základný popis, vlastnosti


Latinský názov: Delphinium
Výška: 0,8 - 2m
Čeľaď: Ranunculaceae
Odolnosť: Čiastočne až úplne mrazuvzdorná

Súvisiace témy : Lexikón stavby - Záhrada (lexikón záhradných rastlín)

Charakteristika rastliny:
Voľne rastúce druhy staračonôžok sa vyskytujú prakticky na celom svete, okrem polárnych oblasti a Austrálie. Rastu väčšinou v horských oblastiach pozdĺž potokov, ale aj vedľa polí ako burina. Rod dalphinium má až 400 druhov rastlín rôznych veľkostí a farieb. Záhradné druhy majú tri skupiny kultivarov. Belladonna a Elatum sú trvalky vegetujúce niekoľko rokov na jednom mieste. Tretia skupina : pacifické hybridy sa pestujú ako letničky alebo dvojročné rastliny. Kvety sú usporiadané do strapcov, jednoduché alebo plné, odtieňov bielej, modrej, ružovej až červenej farby. Listy sú dlaňovité a delené. Rastlina obsahuje jedovaté alkaloidy, môže spôsobiť alergické reakcie na koži, preto pri manipulácii s ňou by ste mali používať rukavice. Kvitne od júna do septembra. Svojou farebnosťou krásne obohatí trvalkový záhon.


Stanovište:
Stračonôžky potrebujú slnečné stanovisko, na mieste chránenom pred vetrom . Tieto rastliny vyžadujú prekyprenú, priepustnú pôdu bohatú na živiny.


Starostlivosť:
Rozmnožuje sa semenami, skoro na jar ich vysejeme do skleníka alebo do fóliovníka. Predpestované rastliny vysádzame v máji na záhon. Dospelé rastliny môžeme množiť delením trsov alebo koreňovými odrezkami. Rastlina je vysoká, preto vyžaduje oporu. Na jar ju treba skontrolovať, pretože býva napádaná slimákmi. Potrebuje výdatnú zálievku a pred kvitnutím výživu v podobe tekutého hnojiva. Po prvom kvitnutí treba rastliny zrezať a prihnojiť, podporí sa tak druhé kvitnutie. V jeseni ju prihrňte vyzretým kompostom.


Rez a zber:
Stračonôžku režeme dvakrát. Po prvom odkvitnutí asi 10cm nad zem, aby zakvitla v jeseni a v neskorej jeseni tesne nad zem . Na jar ju môžeme ostrým nožom rozdeliť a rozsadiť.

Súvisiace témy : Lexikón stavby - Záhrada (lexikón záhradných rastlín)

Vaša Stavba od A po Z.
zahrada-az
 
Príspevky: 35
Registrovaný: Ned 29. Mar 2015 12:49:42


  

Späť na Záhrada

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť