Stavba od A po Z
Vaša stavba v detailoch..
FÓRUM PROJEKT STAVBY WEB MARKETING A REKLAMA
HOME SPRÁVY, AKTUALITY, TÉMY DISKUSNÉ FÓRUM STAVEBNÝ LEXIKÓN INZERCIA KONTAKTY

Zvonček dalmatský - kvitnúce skalkové rastliny

Zvonček dalmatský - kvitnúce skalkové rastliny

od zahrada-az » Uto 10. Máj 2016 11:12:05

Zvončeky – pôvabné skalničky – základný popis, vlastnosti

Latinský názov: Campanula portenschlagiana
Výška: 10-20 cm
Čeľaď: Campanulaceae (zvonkovité)
Odolnosť: úplne mrazuvzdorná

Súvisiace témy : Lexikón stavby - Záhrada (lexikón záhradných rastlín)

Charakteristika rastliny:
Do rodu zvončekov (campanula) patrí viac ako 300 druhov, od ľahko pestovateľných nížinných jednoročiek a veľkých, širokolistých trvaliek až po drobné alpínky, ktoré sú náročnejšie na pestovanie. Pochádzajú z lúk a skál horských oblastí mierného pásma severnej pologule. Najznámejšie sú zvonček stredný (C.medium), zvonček klubkatý (C. glomerata), zvonček karpatský (C. carpatica), zvonček broskyňolistý (C. persicifolia), zvonček bielokvetý (C. lactiflora).
Veľmi obľúbený v záhradných skalkách je druh zvončeka dalmátského (campanula portenschlagiana).
Je to nízka, pôdopokrývna kompaktná trvalka, ktorá v letnom období bohato kvitne záplavou fialovomodrých kvetov. Listy má srdcovité na okraji zúbkaté zelenej farby.

Stanovište:
Zvonček má rad polotieň, slnečné stanovisko a vlhké, humózne, kamenisté pôdy s dostatkom vápnika. Je úplne mrazuvzdorný, ale zle znáša vlhké zimy.

Starostlivosť:
Skalkové zvončeky sa najlepšie rozmnožujú delením trsov v jarnom alebo jesennom období alebo odrezkami. Sadia sa do suchých štrbín, suchých múrikov, do skaliek ale veľmi pekne vyniknú v nádobách resp. kombinovanej výsadbe. Na zimu si vyžadujú ľahší kryt pre zamedzenie prístupu nadmernej vlhkosti. Ak sú zasadené v priepustnej pôde, prípadne v miernom svahu, nemalo by k zimnej hnilobe dochádzať. Ak má vhodné podmienky rozrastá sa, preto je vhodný na okraje záhonov.
V období kvitnutia vyžaduje výdatnejšie zalievanie.

Rez a zber:
Po odkvitnutí rastlinu podstrihneme do budúceho roku tak zosilnie a podporíme ju v druhom kvitnutí ešte do zimy.

Súvisiace témy : Lexikón stavby - Záhrada (lexikón záhradných rastlín)

Vaša Stavba od A po Z.
zahrada-az

Re: Zvonček dalmatský - kvitnúce skalkové rastliny

od mara » Uto 20. Sep 2016 11:31:26

velmi pekne skalkove rastliny:-)
mara

od atro » Pon 17. Okt 2016 11:24:54

Velmi pekne tiez si myslim.Stryko si to teraz daval na jednu celu stranu lebo ta farba ho uplne uchvatila. Ale ja by som to asi prestriedal aj s niecim inym nech je to farebne
atro

od jurjak » Štv 20. Okt 2016 8:53:05

Neviem ja moc zástancom príliš farebných kvetov nie som, nejaké kvety sem tam fajn ale nie aby to bolo farebné a vyzeralo ako v cirkuse,,,
Obrázok užívateľa
jurjak

od magda_robert » Štv 20. Okt 2016 10:07:32

atro píše:Velmi pekne tiez si myslim.Stryko si to teraz daval na jednu celu stranu lebo ta farba ho uplne uchvatila. Ale ja by som to asi prestriedal aj s niecim inym nech je to farebne

Tak tak, zahradu si predstavujem farebnu nech sa je na co pozerat :-) ale na jednu celu stranu by som to asi nedavala, aby mali dost miesta tak by som to s niecim skombinovala :-)
magda_robert

od romulekus » Pia 21. Okt 2016 15:10:52

Cim viac farieb tym lepsie presne presne ako pise magda_robert. To ma potom uplne iny efekt ako ked je sucho cela zahrada modra :-D
Obrázok užívateľa
romulekus

od stevinuu » Štv 27. Okt 2016 12:32:29

to je super že je to vhodné aj na prezimovanie ale mám pocit že čoraz menej mrazu máme v zime a viac dažďa a dočítal som sa že to neznesú.takže neviem či by to bola dobrá voľba aj keď teraz sú kvety do skalky celkovo dosť drahé a je ťažké nájsť niečo poriadne čo aj vydrží.
stevinuu

Späť na Záhrada

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť