Stránka 1 z 2

Lekno (Nymphaea) - vodné rastliny

Napísal: Pia 08. Jún 2018 14:36:46
od zahrada-az
Lekno – nežná okrasa do jazierka - základný popis, vlastnosti


Latinský názov: Nymphaea
Výška: 20-30 cm
Čeľaď: Nymphaeaceae (leknovité)
Odolnosť: citlivá na mráz


Súvisiace témy :
Lexikón stavby - Záhrada (lexikón záhradných rastlín)

Charakteristika rastliny:
Lekná sú jedny z najkrajších kvitnúcich vodných rastlín. Pôvodom pochádzajú z oblasti západnej Afriky. Dnes existujú stovky kultivarov rôznych farieb a veľkostí vyšľachtených z pôvodne divo rastúcej rastliny. V jazierku nebude len okrasou, ale aj užitočným pomocníkom. Vďaka svojím nárokom na živiny pomáha jazierkam zbavovať sa znečisťujúcich látok a svojími listami uloženými na hladine tieni hladinu čím zhoršuje podmienky pre rast nežiaducich rias v jazierku a poskytuje tieň rybám. Kvety sú obojpohlavné, jednotlivé, s dlhou stopkou, vyčnievajúce nad hladinou. Farba kvetov je závislá od teploty, staroby rastliny a množstva živín. Sú biele, žlté, od rúžovej po karímonovo červenú, fialová až modrá. Listy plávajú na hladine okrúhle až eliptické, ploché, ponorené listy sú zvlnené. Kvety sú obojpohlavné, jednotlivé, s dlhou stopkou, vyčnievajúce nad hladinou. Lekná kvitnú zvyčajne od júna do októbra.


Stanovište:
Najlepšie a najprirodzenejšie prostredie pre lekná je jazierko. Ak jazierko nemáte a napriek tomu túžite po lekne, môžete ich umiestniť aj do nádob napustených vodou. Na to aby zakvitli potrebujú dostatok svetla, preto je potrebné aby boli na slnku aspoň 8 hodín denne. Dôležitá je hĺbka vody, lebo každý druh lekna potrebuje inú plochu a hĺbku vody pre svoj rast.


Starostlivosť:
Lekná vyžadujú stojatú vodu prehriatú slnkom a aj primeranú hĺbku. Ideálne obdobie na výsadbu je máj až jún. Dospelé rastliny sadíme na trvalé stanovisko, mladé rastliny je potrebné predpestovať v hĺbke asi 5-20 cm podľa dĺžky listov, ktoré by mali plávať nad hladinou. Hĺbku po mesiaci zväčšujeme až sa dostaneme do odporúčanej hĺbky pre danú rastlinu. Rastliny sadíme do dna jazierka, prípadne do nádob. Vhodný je ílovitý substrát, do ktorého je vložené pevné pomaly rozpustné hnojivo, ktoré vystačí rastline na 2 až 3 roky. Po výsadbe je potrebné na povrch nasypať drobný štrk, aby sa zemina nevyplavovala. Pre úspešné pestovanie lekien je potrebné, aby rástli na jednom mieste čo najdlhšie. Po 4 ža 5 rokoch treba rastlinu presadiť do nového substrátu s hnojivom. Počas kvitnutia je dobré odstraňovať odkvitnuté kvety a poškodené listy.


Rez:
Ak nechávame vodu v jazierku aj cez zimu, je potrebné zbaviť rastlinu listov a umiestniť ju do hlbšej vody. V hĺbke jeden meter je teplota asi 4 °C. Možné je aj zimovanie rastlín do nádoby s vodou, a umiestniť v miestnosti bez mrazu, najlepšie v pivnici.

Súvisiace témy : Lexikón stavby - Záhrada (lexikón záhradných rastlín)

Vaša Stavba od A po Z.

Re: Lekno (Nymphaea) - vodné rastliny

Napísal: Pon 11. Jún 2018 10:47:54
od dobrosla
moct mat take doma, no bojim sa, ze by som sa o ne nevedela poriadne postarat :?

Re: Lekno (Nymphaea) - vodné rastliny

Napísal: Str 13. Jún 2018 8:55:57
od kolminusa
moja starka sa snazila mat lekna v jazierku ale nikdy sa jej to nepodarilo, nikdy ich nemala taketo pekne ako su na obrazku

Re: Lekno (Nymphaea) - vodné rastliny

Napísal: Str 13. Jún 2018 11:27:23
od vaqil
nám sa ešte nestalo, že by nám lekno dlho vydržalo...

Re: Lekno (Nymphaea) - vodné rastliny

Napísal: Štv 14. Jún 2018 15:57:43
od fulol
Zalezi aj od druhu aj od vody :)

Re: Lekno (Nymphaea) - vodné rastliny

Napísal: Pia 15. Jún 2018 12:04:43
od simpson
kolminusa píše:moja starka sa snazila mat lekna v jazierku ale nikdy sa jej to nepodarilo, nikdy ich nemala taketo pekne ako su na obrazku


Starí ľudia to majú asi v obľube chovať lekná. Aj moja je taká a minule si konca jedno doniesla aj z Bojnických kúpeľov. Skoro som z nej odpadol, keď nám to rozprávala :lol: :lol:

Re: Lekno (Nymphaea) - vodné rastliny

Napísal: Pon 18. Jún 2018 7:05:02
od rastik_s
Chovat? Lekna sa podla mna pestuju

Re: Lekno (Nymphaea) - vodné rastliny

Napísal: Str 20. Jún 2018 10:56:29
od hajnik
význam to má ten istý v konečnom dôsledku či? :D

Re: Lekno (Nymphaea) - vodné rastliny

Napísal: Uto 26. Jún 2018 11:12:36
od slivka15
Jéééj tieto lekná sú veľmi pekné! Len bodaj by boli stále také pekné!!

Re: Lekno (Nymphaea) - vodné rastliny

Napísal: Str 27. Jún 2018 10:14:59
od miňan
To sa odhadnúť nedá jaké budú