Stavba od A po Z
Vaša stavba v detailoch..
FÓRUM PROJEKT STAVBY WEB MARKETING A REKLAMA
HOME SPRÁVY, AKTUALITY, TÉMY DISKUSNÉ FÓRUM STAVEBNÝ LEXIKÓN INZERCIA KONTAKTY

Repík lekársky (Agrimonia eupatori)- liečivé rastliny

  

Repík lekársky (Agrimonia eupatori)- liečivé rastliny

od zahrada-az » Pia 24. Júl 2020 15:18:35

Repík lekársky – kráľovská bylina - základný popis, vlastnosti


Latinský názov: Agrimonia eupatori
Výška: 15-100 cm
Čeľaď: Rosaceae
Odolnosť: Úplne mrazuvzdorná

Súvisiace témy : Lexikón stavby - Záhrada (lexikón záhradných rastlín)

Charakteristika rastliny:
Jedna z najznámejších a najvýznamnejších liečivých rastlín je repík. Ako liečivá bylina bol známy už v histórii. Zachránil vraj život kráľovi Pontskej ríše Mithridatovi VI. Eupatorovi v 1.storočí pred n.l., keď mu bol podaný ako protijed. Zdedil po ňom aj časť svojho mena. Preto sa repíku hovorí tiež kráľovská bylina. Repík je trvalka, ktorá rastie najmä na vápencových pôdach. Existuje viac ako 12 druhov repíka, z ktorých repík lekársky je najznámejší. Stonku má priamu, nevetvenú pokrytú jemnými chĺpkami. Jemné drobné žlté kvietky sú v klasovitom zoskupení. Kvitnú od júna do septembra. Lístky sú pílkovité, podlhovastého vajcového tvaru zvrchu zelené a zospodu šedé a plstnaté.


Stanovište:
Vyhovuje mu slnečné až polotienisté stanovisko so suchšou, zásaditou pôdou. V prírode ho môžete nájsť na okrajoch lesov, na lúkach, v lomoch a lesných čistinkách.


Liečivé účinky:
Bylina má protizápalové a dezinfekčné účinky. V podobe čaju sa používa pri bolestiach žalúdka, čriev ktoré sú spojené z hnačkami a tiež podporuje činnosť žlčníka a trávenie. Používa sa aj na detoxikáciu organizmu a pôsobí mierne močopudne. Odvar alebo tinktúra sa používa ako kloktadlo pri zápale mandlí a ranách v ústnej dutine a tiež na pokožku pri zle sa hojacích ranách. Odporúča sa na liečbu akné alebo pri chronických kožných ochoreniach.


Zber:
Zmierame kvitnúcu stonku a prízemné lístky za slnečného počasia. Sušíme pri teplote 35°C, v dobre vetranej a tmavej miestnosti.

Náš tip:
Tinktúra z kombinácie repíku a šalvie je silno protizápalová a účinne pomáha ako kloktadlo pri bolesti hrdla, zápaloch a rán v ústnej dutine či pri paradentóze.

Súvisiace témy : Lexikón stavby - Záhrada (lexikón záhradných rastlín)


Foto zdroj: flickr.com, pixabay.com

Vaša Stavba od A po Z.
zahrada-az
 
Príspevky: 40
Registrovaný: Ned 29. Mar 2015 12:49:42


  

Späť na Záhrada

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť