Zo starého pivovaru štýlová administratívna budova
Budova bývalého pivovaru sa premenila na moderné kancelárie spoločnosti Octapharma |
Poloha: Hornsberg, Kungsholmen, Štokholm, Švédsko
Architekt: Joliark
Architekt interiéru: White
Klient: Octapharma
Rozloha: 7 400 m2
Rok: 2015
Foto: Torjus Dahl, Brendan Austin
Budova, ktorá pôvodne slúžila ako pivovar, bola postavená koncom 19. storočia. Pivovar prežíval svoj vrchol asi 15 rokov, ale potom začal čeliť finančným problémom, až neskôr skrachoval. Budova sa odvtedy používala na rôzne účely, no kvôli zanedbaniu sa začala pomaly rozpadať. Zachránil ju jej historický a kultúrny význam a momentálne sa nachádza na zozname chránených budov.
[adsense01][/adsense01]
Spoločnosť Octapharma kúpila budovu spolu s jej okolitým príslušenstvom v roku 2009. Keďže jej pôvodná konštrukcia pozostáva z veľkej časti z dreva, budova nebola moc vhodná ako priestor pre výrobu liekov. Namiesto toho sa ju nový vlastník rozhodol prestavať tak, aby slúžila na administratívne účely.
Poverený architektonický ateliér Joliark, spolu s odborníkmi z relevantných sfér, ako aj v spolupráci so štokholmským stavebným úradom a mestským múzeom Stockholm City Museum, starostlivo naprojektoval prestavbu starej budovy na jej nové účely. Tak ako narastalo uvedomenie a poznanie kultúrneho významu budovy, tak sa postupne vyvíjal a upravoval celý projekt. Výsledkom je, že budova bývalého pivovaru po svojej renovácii opäť nadobudla svoju pôvodnú honosnosť.
Čo sa týka dizajnu interiéru, od architektonického ateliéru White, v budove opäť ožíva príbeh z čias, kedy sa tu v obrovských medených nádobách varilo pivo. Ten je však zároveň v silnom kontraste s priestormi moderných presvetlených kancelárií. Nový účel budovy a súvisiace potreby sú elegantne a vkusne zapracované do jej obrovských priestorov. Materiály, nábytok a vybavenie boli starostlivo vybrané tak, aby boli v harmónii s charakterom budovy, ako aj podstatou spoločnosti Octapharma.
Meď, vápenec a podlaha s odtieňom borovice vytvárajú v kombinácii s nadčasovou klasikou vybratého nábytku a vybavenia harmonický a jednoliaty celok. Všetko je dôkladne navrhnuté a vybraté s dôrazom na detaily. Asi najkrajšia miestnosť pivovaru je Bistro, v ktorom si pod „korunami stromov“ vzniknutých z drevených trámov, môžete vychutnať miestnu kuchyňu.
Zdroj: aasarchitecture.com
Vaša Stavba od A po Z. |
to je uzasne ze to niekoho napadlo tak prerobit
Perfektne to prerobili, klobuk dolu pred architektom, ktory to navrhoval!...
Tak toto vyzera fakt super az som prekvapeny
zaujimave, takychto budov by mohlo byt viac a aj u nas si myslim, lebo je to take ine, zaujimave
Ako tu sa niekto fakt vyhral a mal veru aj vkus. Velmi pekna praca od projektu az po prepracovanie interieru
To presklenie je fajn, len v takom otvorenom priestore osobne neviem akoby som fungoval, to by som asi nedal
Vyzerá to fajn, len či sa im tam aj dobre pracuje, to myslím, že už je iná vec
ale tak niekomu taky otvoreny priestor vyhovuje
niekomu to môže sedieť, mne by to asi nesedelo takýto priestor, ale tak proti gustu žiadny dišputát
priestor fajn, ale neni to škoda na kancle??
nemusí byť na škodu? podľa teba to bude fajn v celkovo otvorenom priestore?
kazdemu sedi a vyhovuje nieco ine
To je teraz taky trend, taka moda, ze otvorene priestory, ale pri praci ja som rad napriklad, ked mam svoj klud
zalezi podla toho co by si robil. ako mne sa takyto koncept paci a celkom by som take daco uvitala aj u nas v praci, aby sme tu neboli pozatvarani jak v nejakej kralikarni