Pripoj sa k nám!

Bývali by ste v kostole?

Ďalší kreatívny príklad adaptívneho bývania. Práca na tomto objekte bola rovnako motivujúca ako výnimočná: premeniť opustený renesančný kostol na domov. Pritom mali na pamäti to, tento projekt definuje – históriu a klienta…Tak ako,  bývali by ste v tomto kostole?

DOMY , ADAPTÍVNE OPÄTOVNÉ POUŽITIE
Architekti: Garmendia Cordero Arquitectos
Rok: 2019
Fotografie: Carlos Garmendia Fernández
Vedúci architekti: Carlos Garmendia Cordero, Álvaro Cordero Iturregui
Dizajnérsky tím: Garmendia Cordero arquitectos + Tas Careaga
Klient: Tas Careaga
Mesto: Sopuerta
Krajina: Španielsko

História
Zásah sa uskutočnil na malom kostolíku  postavenom v druhej polovici 16. storočia, ktorý koncom 18. storočia prešiel dôležitou neoklasicistickou prestavbou, zväčšil svoju výšku a pristavené boli okrem iného aj zvonica a vodný žľab.
Na začiatku projektu bola budova bez krytu, zrútená vo vlastnom interiéri a v znepokojujúcom stave štrukturálnej nestability.

Klient
Každý projekt sa točí okolo klienta alebo aspoň jedného užívateľa určeného na obývanie projektu, ale v tomto prípade táto postava nadobúda oveľa väčšiu úlohu.
Spôsob úpravy obydlia je priamo spojený so životným štýlom obyvateľa. Tas Careaga je fotograf a umelec. Preto je tento projekt výsledkom túžby skrotiť nezvyčajný priestor, a to s ohľadom na predchádzajúcu históriu, ale so súčasnými konceptmi. Je tu vidieť snahu chápať bývanie ako otvorený priestor a nastaviť domov ako miesto stretávania, ako možnosť socializácie bytovej architektúry.

Takže tento projekt nakoniec navrhli „dvoma rukami“, zdieľajúc  vedomosti, túžby, obavy a posadnutosti, pretože Tas, klient, sa stal generátorom projektu:  vizualizoval, navrhoval, kreslil a dokonca bol súčasťou niektorých realizačných častí projektu.

Zdroj: Archdaily

Mohli by vás zaujímať:
Správy – Aktuality – Témy
Stavba – Projekty, nápady

Vaša Stavba od A po Z.

Pridajte Komentár