Pripoj sa k nám!
Zdieľať:
Upozornenia
Vyčistiť všetko

Pritzkerova cena 2022

11 Príspevky
11 Užívatelia
0 Likes
2,073 Zobrazenia
temy-az
(@temy-az)
Príspevky: 129
Člen Moderator
Topic starter
 
Medzinárodnú cenu, ktorá sa každoročne udeľuje žijúcemu architektovi/-om za významný úspech, založila rodina Pritzkerovcov z Chicaga prostredníctvom nadácie Hyatt Foundation v roku 1979. Udeľuje sa každoročne a často sa označuje ako „Nobel za architektúru“ a „najvyššia pocta profesie."
cena 20

 

 

Cena je pomenovaná po rodine Pritzkerovcov, ktorej medzinárodné obchodné záujmy sídlia v Chicagu. Ich meno je synonymom pre hotely Hyatt nachádzajúce sa po celom svete. Pritzkerovci sú už dlho známi svojou podporou vzdelávacích, vedeckých, lekárskych a kultúrnych aktivít. Jay A. Pritzker (1922-1999) založil cenu so svojou manželkou Cindy. Jeho najstarší syn Tom Pritzker, predseda a prezident Hyatt Foundation, vysvetľuje: „V roku 1967 sme získali nedokončenú budovu, ktorá sa mala stať Hyatt Regency Atlanta. Jeho vysoké átrium malo veľký úspech a stalo sa typickým kúskom našich hotelov po celom svete. Hneď bolo zrejmé, že tento dizajn výrazne ovplyvnil náladu našich hostí a prístup našich zamestnancov. Zatiaľ čo vďaka architektúre Chicaga sme spoznali umenie architektúry, vďaka našej práci pri navrhovaní a stavbe hotelov sme si uvedomili, aký vplyv môže mať architektúra na ľudské správanie.“

 
eshop.stavba-az.sk
Mnohé z postupov a odmien v rámci Pritzkerovej ceny sú podľa vzoru Nobelovej ceny. Laureáti Pritzkerovej ceny za architektúru dostávajú grant vo výške 100 000 USD, formálny citačný certifikát a od roku 1987 aj bronzový medailón, ktorý je založený na návrhoch Louisa Sullivana, slávneho chicagského architekta všeobecne uznávaného ako otca mrakodrapu. Na jednej strane je názov ceny. Na zadnej strane sú napísané tri slová, „pevnosť, tovar a rozkoš“, ktoré pripomínajú základné princípy architektúry firmitas, utilitas, venustas rímskeho architekta Vitruvia. Jay a Cindy Pritzkerovci verili, že zmysluplná cena povzbudí a podnieti nielen väčšie povedomie verejnosti o budovách, ale tiež podnieti väčšiu kreativitu v architektonickej profesii. Cena sa udeľuje laureátovi (laureátom) na slávnostnom ceremoniáli na architektonicky významnom mieste po celom svete.
cena 12
Laureátom najvyššieho ocenenia za architektúru za rok 2022, Pritzkerovej ceny za architektúru je Francis Kéré, architekt, pedagóg, sociálny aktivista, rodák z Burkiny Faso, držiteľ ceny Aga Khan za architektúru za rok 2004 a dizajnér Serpentine Pavilion 2017. Kéré, prvý architekt tmavej pleti, ktorý získal toto ocenenie, uznávaný za „posilňovanie a transformáciu komunít prostredníctvom procesu architektúry“, pracuje väčšinou v oblastiach zaťažených obmedzeniami a nepriazňou osudu, využíva miestne materiály a stavia súčasné zariadenia, ktorých hodnota presahuje samotnú štruktúru - slúžiť a stabilizovať budúcnosť celých komunít.
cena 03
„Prostredníctvom budov, ktoré demonštrujú krásu, skromnosť, smelosť a invenciu, a integritou svojej architektúry a gesta, Kéré elegantne podporuje poslanie tejto ceny,“ vysvetľuje oficiálne vyhlásenie Pritzkerovej ceny za architektúru. Uznávaný architekt , chválený „za dary, ktoré vytvoril svojou prácou, dary, ktoré presahujú sféru architektonickej disciplíny“, je profesionálne aj osobne prítomný v Burkine Faso a Nemecku. „Dúfam, že zmením paradigmu, prinútim ľudí snívať a podstupovať riziko. Nie preto, že ste bohatí, by ste mali plytvať materiálom. Nie preto, že ste chudobní, by ste sa nemali snažiť vytvárať kvalitu, [...] Každý si zaslúži kvalitu, každý si zaslúži luxus a každý si zaslúži pohodlie. Sme prepojení a obavy o klímu, demokraciu a nedostatok nás všetkých znepokojujú.“ – Francis Kéré , víťaz Pritzkerovej ceny za architektúru za rok 2022.
cena 07
„Vyrastal som v komunite, kde nebola materská škola, ale komunita bola vašou rodinou. Všetci sa o vás starali a celá dedina bola vašim ihriskom. Moje dni boli naplnené zabezpečovaním jedla a vody, ale aj jednoduchým bytím spolu, spoločným rozprávaním, stavaním domov. Spomínam si na miestnosť, kde moja stará mama sedávala a rozprávala príbehy s trochou svetla, zatiaľ čo sme sa k sebe tlačili a jej hlas v miestnosti nás obklopoval a vyzýval nás, aby sme sa priblížili a vytvorili si bezpečné miesto. Toto bol môj prvý zmysel pre architektúru.“ Francis Kéré.

 

cena 01
Okrem škôl a zdravotníckych zariadení Kérého práca v Afrike zahŕňa v súčasnosti dve historické budovy parlamentu, Národné zhromaždenie Burkiny Faso (Ouagadougou, Burkina Faso) a Národné zhromaždenie Beninu (Porto-Novo, Beninská republika), ako aj TStartup Lions Campus (2021, Turkana, Keňa), kampus informačných a komunikačných technológií, a Burkinský technologický inštitút(I. fáza, 2020, Koudougou, Burkina Faso) zložená z chladiacich hlinených stien. Okrem tvorby pre africký kontinent jeho diela zahŕňajú aj stavby v Dánsku, Nemecku, Taliansku, Švajčiarsku, Spojenom kráľovstve a Spojených štátoch.

cena 19
cena 05
 
cena 08
     
cena 02
 
cena 14
     
cena 06
 
cena 04
     
cena 13
 
cena 10
     
cena 11
 
cena 16
     
cena 18
 
cena 17
     
cena 09
 
cena 15
     


Zdroj:
www.archdaily.com

Súvisiace fórum :

Stavba - Projekty, nápady

Správy - Aktuality - Témy

 
Vaša Stavba od A po Z.
 
Publikované : 22/03/2022 5:31 pm
(@zimma)
Príspevky: 16
Active Member
 

Jendoducho klobuk dole a este ak vezmeme v uvahu tie tazke podmienky

 
Publikované : 23/03/2022 11:03 am
(@jancko)
Príspevky: 12
Active Member
 

tak tak presne. palec hore

 
Publikované : 24/03/2022 11:24 am
(@jankosi)
Príspevky: 12
Active Member
 

farebne a zaujimave. je fajn nieco take vidiet

 
Publikované : 29/03/2022 10:50 amerik.mo
(@erik-mo)
Príspevky: 29
Eminent Member
 

Všetky palce hore za toto dielo.

 
Publikované : 01/04/2022 1:28 pm
 jume
(@jume)
Príspevky: 178
Estimable Member
 

ze? tiez ma to oslovilo. take je to aj farebne, co si myslim, ze to tam zapadne, lebo ako je zname, tak u nich sa preferuju taketo veci.

V záhrade si najviac oddýchnem.

 
Publikované : 12/04/2022 10:51 am
vavrino
(@vavrino)
Príspevky: 61
Trusted Member
 

jume akože takéto kadečo farebné máš na mysli?

 
Publikované : 19/04/2022 1:45 pm
(@zimurinka)
Príspevky: 15
Active Member
 

Tiez sa mi pacia tie farby a ked sa to tak vezme, pre nich je farebnost typicka a podla mna sa skvelo hodi o okoliu

 
Publikované : 20/04/2022 10:36 am(@kariho)
Príspevky: 98
Trusted Member
 

som nevedela, ze aj takato cena sa udeluje, zaujimave zistenie

 
Publikované : 21/04/2022 10:22 am
(@hellita)
Príspevky: 15
Active Member
 

Tak to asi malo kto z nas. Predsa len, ak sa o to clovek nejak moc nezaujima, kludne mu takato informacia ujde

 
Publikované : 21/04/2022 3:31 pm
(@hrinko)
Príspevky: 28
Eminent Member
 

je fajn niečo takéto vidieť

 
Publikované : 22/04/2022 11:43 am
Pripoj sa k nám!
Online užívatelia

 Žiadny člen momentálne prihlásený

Kategórie článkov:

Zo správ, aktualít, tém a inšpirácií :)..