Pripoj sa k nám!

Prečo radiátor nehreje a hučí? Návod, ako odvzdušniť radiátor správne.

Ak doma kúrite klasickými radiátormi, môže sa stať, že na začiatku vykurovacej sezóny po zapnutí kúrenia započujete dunivé až klokotavé zvuky. Alebo sa vám môže stať, že radiátor nehreje rovnomerne. Čo je najčastejšou príčinou týchto problémov? Dôvodom spravidla býva, že je v obehu systému priveľa vzduchu a neostáva nič iné, ako radiátor odvzdušniť. Kedy odvzdušňovať radiátor? Čo k tomu potrebujete? Aký je správny postup?

To, že radiátor nehreje celý, resp. hreje len jeho časť znamená, že vykurovací systém nefunguje správne. Tieto problémy sa prejavujú pri radiátoroch v bytoch, ale i domoch. Odvzdušňovať radiátory odporúčame pred začiatkom vykurovacej sezóny. Odvzdušniť radiátor zvládne aj menej zručný kutil, stačí sa držať jednoduchého postupu.

Čo potrebujem na odvzdušenenie radiátora?

S určitosťou nemusíte volať žiadneho technika či odborníka. Vyčleňte si však dostatok času. Záleží tiež na tom či viete identifikovať, ktorý radiátor má problém, identifikujte, ktorý vydáva zvuk, prípadne hreje nerovnomerne. Alebo sa rozhodnete pre kompletnú údržbu a budete odvzdušňovať radiátor po radiátore, aby ste zabezpečili optimálne fungovanie celého vykurovacieho systému. Potrebovať budete odvzdušňovací kľúč (imbusový kľúč), plochý skrutkovač, nádobu na zachytávanie vody a handru.

Ako odvzdušniť radiátor – návod

Vďaka stručnému návodu budete vedieť krok po kroku, ako odvzdušniť radiátor a zabezpečiť tak jeho správne fungovanie. S potrebným náradím a bez komplikácií je tento proces pomerne jednoduchou záležitosťou.

Pred odvzdušňovaním kúrenie zapnite na vyšší stupeň, aby v systéme vznikol tlak a vytvorili sa vzduchové bubliny. Následne vypnite kúrenie i obehové čerpadlo (ak je súčasťou systému) a chvíľu počkajte, kým tlak vzduchu v radiátoroch stúpne.

Skontrolujte radiátory podľa indícií (zvuk, nedostatočný ohrev). Keď viete, ktoré radiátory treba odvzdušniť, kľúčom otvorte ventil (v hornej časti alebo spodná časť, priamo na trubke – niekedy je potrebné použiť skrutkovač) na radiátore otočením v protismere hodinových ručičiek (štvrť až pol otáčky), začne vytekať voda, preto si pripravte handru a nádobu na vodu. Okrem vody bude počuť syčanie, teda unikajúci vzduch.

Odvzdušňovanie by malo trvať do okamihu, kým neprestane unikať vzduch, ak už kvapká len voda, ventil môžete uzavrieť. Ten uťahujte v smere hodinových ručičiek a s citom, aby ste nepoškodili tesnenie – podložku.

Proces opakujte aj pri ostatných radiátoroch, ak je to potrebné. Vždy začínajte v poradí, ako je do radiátorov privádzaná voda. Skontrolujte tlak kotla – bojlera a v prípade jeho poklesu dopustite do systému vodu.

Radiátor slabo kúri aj po odvzdušnení

Ak ani po správnom odvzdušnení systému radiátor nemá efektívny ohrev, problém môže byť s obehovým čerpadlom. Čerpadlo zabezpečuje distribúciu vody do každého radiátora a môže sa stať, že nemá dostatočný výkon pre rozvod vody. Voda sa tak nedostane do celého systému.

Ak však obehové čerpadlo nie je pokazené, resp. nevykazuje znaky poruchy (zvuk, nepravidelný chod, občasné vypínanie), problémom môže byť tlak v systéme. Môžete skúsiť krátkodobo zvýšiť prietok vody, čím sa vyreguluje tlak vo vykurovacom systéme a následne prietok vody nastavíte na pôvodnú hodnotu. Ak sa vám zdá, že ani tento proces nepomohol, obráťte sa na odborníkov.

Automatický odvzdušňovací ventil na radiátor

Úlohou takéhoto ventilu je odbremeniť majiteľov radiátorov od pravidelného procesu odvzdušňovania. Takéto ventily sú plne automatické a po inštalácii si nevyžadujú žiadne manuálne zásahy. Existuje viacero druhov automatických ventilov, no najmodernejšie fungujú na princípe viacerých hygroskopických podložiek (minimálne dvoch kusov) na uzatvorenie ventilového vstupu – nepresakujú ani nekvapkajú. Systém tak dokonale utesnia.

Štandardný ventil má spravidla jednu podložku, ktorá časom oslabí a začína prepúšťať – doba životnosti je zhruba 2 roky. Pri samoodvzdušňovacích ventiloch je doba životnosti väčšia aj vďaka schopnosti odolať vyššiemu tlaku. Upozorňujeme však, že je dôležitá správna montáž samoodvzdušňovacích ventilov, inak ich funkčnosť nemusí byť optimálna.

Olejové radiátory a alternatívne zdroje vykurovania

Jednou z alternatív sú elektrické ohrievače. Síce svojou ekonomikou prevádzky nepatria medzi najúspornejšie, no v prípade, že máte s radiátormi vážnejší problém a vykurovacia sezóna je v plnom prúde, ich pomoc môže byť vítaná. Vhodnou alternatívou sú napríklad olejové radiátory alebo elektrické konvektory. Obe alternatívy ohrievajú vzduch v priestore a sú veľmi účinné. Sálavé teplo produkujú pre zmenu infražiariče alebo elektrické infrapanely, ktoré sú z hľadiska úspornosti lepšou voľbou.


Vaša Stavba od A po Z.

Pridajte Komentár