Pripoj sa k nám!

Rodinný dom na Orave

Hlavným cieľom architektov bolo postaviť dom, ktorého forma a detaily vychádza z tradičnej regionálnej architektúry tak, aby sa dom stal integrovanou súčasťou okolia. Zároveň klient požadoval vysoké štandardy na moderné bývanie a rekreáciu.

Typológia: Rodinný dom
Lokalita: Orava, Slovensko
Architekti: A.LT Architekti
Rok: 2010
Fotografie: Tomáš Rasl

Prototyp architektonického návrhu bol inšpirovaný ľudovým domom severného Slovenska, typickým v odľahlých osadách tohto regiónu. Veľký stavebný program bol rozdelený do troch rovnakých objemov, z ktorých dva stoja na kamennom sokli.

Kamenný sokel vymedzuje chránenú súkromnú (exteriérovú) zónu a vyrovnáva pomerne strmý svah okolo domu. Domy sú umiestnené blízko seba, aby vytvorili medzipriestor, ktorý na rozdiel od voľnej krajiny môže ponúknuť bezpečnosť a súkromie. Používanie tradičných stavebných materiálov – dreva, kameňa, keramických obkladov – pokračuje v zabudnutom historickom kontexte.

Pozemné stavby a technológie – stavba je prevažne tehlové murivo s niektorými časťami z betónových tvárnic. Stavba je založená na železobetónových pätkách. Podlahová konštrukcia pozostáva z trámov s hlinenými panelmi medzi nimi. Strecha z drevených väzníkov a je pokrytá keramickou škridlou. Obvodové steny sú ukončené smrekovým obkladom, natretým sivou farbou. Spodný sokel je opláštený miestnym prírodným pieskovcom. Vykurovanie objektu je zabezpečené podzemným tepelným čerpadlom. Vnútorné úpravy zahŕňajú dubové podlahy, leštené betónové podlahy a smrekové stropy. Vstavaný nábytok je vyrobený z brúseného smreku.

Zdroj: Archdaily

 

Vaša Stavba od A po Z.

Pridajte Komentár