Pripoj sa k nám!

SCI -FI, ktoré sa môže stať skutočnosťou

Saudská Arábia plánuje 170 kilometrov dlhé zrkadlové mesto mrakodrapov.

Saudskoarabská vláda v rámci projektu NEOM zverejnila vizuály 170 kilometrov dlhého mrakodrapu. The Line, ktorú predstavil korunný princ Mohammed bin Salman, je prepracovanou mestskou zástavbou spájajúcou pobrežie Červeného mora s horami a hornými údoliami severozápadnej Saudskej Arábie. Kompaktná stavba, široká 200 metrov, predstavuje sociálny a ekonomický experiment. Cieľom mesta je dosiahnuť nulové emisie uhlíka, a to odstránením uhlíkovo náročných infraštruktúr, ako sú autá a cesty, a bude fungovať na 100 % obnoviteľnej energii vrátane prevádzok svojich priemyselných odvetví.

Vizuály odhaľujú dve paralelné štruktúry podobné stene, ktoré medzi sebou uzatvárajú otvorený priestor. Z vonkajšej strany bude linka obložená zrkadlovou fasádou, ktorá poskytuje jej jedinečný charakter a podľa jej plánovačov jemnejšie vloženie do prírodnej krajiny. Interiér bude vybudovaný na umiestnenie budov, vrstiev verejných parkov, peších zón, škôl, domov a pracovných miest. Koncept jeho tvorcovia opisujú ako „urbanizmus s nulovou gravitáciou“. S výškou 500 metrov nad morom by sa táto stavba stala 12. najvyšším mrakodrapom na svete a zďaleka najdlhším.
„Nemôžeme ignorovať krízy v oblasti obývateľnosti a životného prostredia, ktorým čelia naše svetové mestá, a NEOM je v popredí poskytovania nových a nápaditých riešení na riešenie týchto problémov. NEOM vedie tím najbystrejších myslí v oblasti architektúry, inžinierstva a stavebníctva, aby sa myšlienka budovania nahor stala skutočnosťou. Jeho kráľovská výsosť Mohammed bin Salman“.

Linka je plánovaná pre 9 miliónov obyvateľov na ploche len 34 štvorcových kilometrov. Možnosť zmenšiť pôdorys znižuje aj podpornú infraštruktúru. Funkčné celky obytných, obchodných a oddychových zón sú usporiadané na princípe päťminútového mesta tak, aby sa obyvatelia dostali pešo k všetkej potrebnej vybavenosti. Okrem toho bude po dĺžke megaštruktúry premávať vysokorýchlostná železnica, aby sa zabezpečila konečná preprava do 20 minút.

„NEOM bude miestom pre všetkých ľudí z celého sveta, aby sa vo svete zapísali kreatívnym a inovatívnym spôsobom.- Jeho kráľovská výsosť Mohammed bin Salman“
Iniciatíva bola prvýkrát ohlásená minulý rok ako súčasť projektu Neom, ktorý zahŕňa Oxagon, prepracované výrobné mesto; Trojena, destinácia horskej turistiky; a dve hlavné dcérske spoločnosti Neom. Tieto projekty sú súčasťou vízie 2030, plánu Saudskej Arábie na prechod z ekonomiky založenej na rope na ekonomiku založenú na vedomostiach.

2 názory na “SCI-FI, ktoré sa može stať skutočnosťou.”

  1. Pingback: The Line sa zrejme stane skutočnosťou. - Stavba od A po Z

Pridajte Komentár