Pripoj sa k nám!
Časť pozemku je v ú...
 
Zdieľať:
Upozornenia
Vyčistiť všetko

Časť pozemku je v územnom plánovaní

2 Príspevky
2 Užívatelia
0 Likes
91 Zobrazenia
(@michalfk)
Príspevky: 1
New Member
Topic starter
 

Dobrý deň, prosím Vás o radu resp objasnenie,

Pozemok na ktorom chcem stavať má rozlohu cca 1000m2 žiadal som o kompletné zaradenie pozemku zo UP už pred piatimi roki , no žiadosť sa niekde "stratila" a vlasne nikto mi nevie povedať prečo jej nebolo vyhovené resp prečo ju nikto nemá. No UP je uzavreté a je to teda bezpredmetné riešiť. Časť tejto parcely sa ale v UP nachádza - prečo časť lebo nie je na základe nepresných máp posuv medzi mapami určiť koľko presne je v územnom pláne a koľko nie. Preto som sa bol informovať u architekta mesta, povedal že sa dom do UP nevôjde. Moja otázka znie: Nie je tu nejaká možnosť ako stavebné povolenie dostať? V podstate je UP na tej parcele zahrnuté len nie je presne možné povedať kde, parcela je uprostred už vystavaných domov, pri ceste, nie je v CHKO ... prečo mi teda stavbu nechcú povoliť, ako toto UP funguje? Vopred ďakujem a prajem pekný deň . 

 
Publikované : 03/05/2024 1:36 pm
zander
(@zander)
Príspevky: 322
Reputable Member
 

Dobrý deň,

Územný plán obce určuje, kde sa môže stavať a kde nie. Nedá sa to obísť. Môže ho meniť len obec na základe podnetu, alebo viacerých podnetov, no musí tam byť súčinnosť starostu a poslancov, aby to začali vybavovať. Pre vybavenie zmeny treba teda komunikovať s nimi. Toto je taký základ.

Základný úkon, ktorý sa robí pred povoľovaním stavby je podanie žiadosti o územnoplánovaciu informáciu na útvar hlavného architekta, alebo obec ak nemá UHA. V tejto informácii bude uvedené, ako je daný pozemok vedený v ÚP a aké sú k nemu doplňujúce podmienky. Je to taká istota, najlepšie pred kúpou pozemku.

Ak sú pochybnosti o presnej polohe, tak ako píšete, bolo by dobre požiadať UHA o digitálnu verziu ÚP a spolu s geodetom a nejakým stavebným projektantom to skúsiť spresniť. Skúsiť to spracovať tak, aby ste polohu vedeli nejakým spôsobom dokladovať. Neviem k čomu dôjdete, no šiel by som touto cestou. ÚP ide zväčša po hraniciach parciel a teda ostáva platný pre konkrétnu parcelu, nezáleží kde sa reálne nachádza. To čo vravíte by znamenalo, že budete stavať na susedovom pozemku nie ? Neviem či tomu správne rozumiem..

Ak s tým vyznačením nedopadnete, cesta je potom podať oficiálne žiadosť o zmenu ÚP. Ak to bude nutné, prejaviť tiež vôľu sa finančne spolupodieľať na jeho vybavení. Tu však ostávate na milosť a nemilosť starostu + poslancov. Trvá to zväčša roky, v najlepšom prípade pri súčinnosti všetkých a kladných vyjadreniach dotknutých orgánov tak pol roka až rok.

Z.

Z.

 
Publikované : 04/05/2024 11:57 pm
Pripoj sa k nám!
Online užívatelia

 Žiadny člen momentálne prihlásený

Kategórie článkov:

Zo správ, aktualít, tém a inšpirácií :)..