Pripoj sa k nám!
Betón (svojpomocne)...
 
Zdieľať:
Upozornenia
Vyčistiť všetko

Betón (svojpomocne) v miešačke - postup a dávkovanie ?

3 Príspevky
2 Užívatelia
1 Likes
518 Zobrazenia
marcel_CA
(@marcel_ca)
Príspevky: 2
New Member
Topic starter
 

Ahojte, chcel by som si sám vyrobiť oporný múrik na záhrade pre terasu. Mám k dispozícii staršiu miešačku a betón by som si chcel spraviť sám, nakoľko pre také malé množstvo betónu nechcem objednávať domiešavač.

Viete mi prosím vás poradiť dávkovanie a postup pridávania materiálu do miešačky ? Miešačku mám s objemom 130/100L, čo myslím znamená že reálne je to do 100L betónu. Betón mi odporučili spraviť 25-tku.

Za odpovede ďakujem.

M.

 
Publikované : 01/11/2022 10:31 pm
lexikon-az
(@lexikon-az)
Príspevky: 34
Člen Moderator
 
Ahoj. Toto je zaujímavá otázka, na ktorú skúsime pripraviť rozsiahlejšiu odpoveď 🙂 s nejakou tou grafikou a excelíkom. Zatiaľ ale:
Základný pomer prísad do betónu je cement-piesok-štrk = 1-3-4. Množstvo vody závisí od vodného súčiniteľa, ale jednoducho je to cca. 0,5 hmotnosti cementu. Takže pri 25kg vrecku je to cca. 12L vody. S vodou to netreba preháňať, lebo znižuje kvalitu betónu.
Všeobecne je dobrý postup naliať do miešačky vodu s 2-3 lopatami štrku, postupne pridávať cement aby vznikla cementová kaša bez hrudiek a následne pridávať štrkopiesok. Ak je zmes moc suchá, pridávať podľa potreby vodu + prípadne plastifikátor. Betónu v miešačke je potrebné dať čas sa premiešať (10-12 minút). Vodu keď tak pridávame striekaním po malých množstvách na steny miešačky.
Hádam zatiaľ pomôže 😉 viac neskôr.
 
Publikované : 11/11/2022 10:53 pm
marcel_CA reacted
marcel_CA
(@marcel_ca)
Príspevky: 2
New Member
Topic starter
 

Ďakujem za radu 👍. Postup fungoval, akurát som zo začiatku maturoval nad vodou. 1. várka betónu bola trochu redšia, lebo sa mi to zdalo moc suché a potom už to bolo moc.. ale ďalšie už boli OK 😉, myslím 😀.

 
Publikované : 16/11/2022 11:32 am
Pripoj sa k nám!
Online užívatelia

 Žiadny člen momentálne prihlásený

Kategórie článkov:

Zo správ, aktualít, tém a inšpirácií :)..