Pripoj sa k nám!
REKONŠTRUKCIA BYTU ...
 
Zdieľať:
Upozornenia
Vyčistiť všetko

REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 5. ČASŤ (Výmena el.rozvodov a radiátorov)

3 Príspevky
2 Užívatelia
0 Likes
795 Zobrazenia
(@filantrop)
Príspevky: 11
Eminent Member
Topic starter
 
Myslím si, že výmena elektrických rozvodov je dnes pri kúpe starších bytov dosť častou otázkou.
byt5 01

Myslím si, že výmena elektrických rozvodov je dnes pri kúpe starších bytov dosť častou otázkou. Jedna z príčin výmeny sú staré hliníkové rozvody elektrickej siete, ktoré sa nahradzujú novými medenými rozvodmi. Ďalšou príčinou tejto výmeny zvykne byť aj poloha zástrčiek, kde pri zmene dispozičného riešenia nám už nepasujú ich pôvodné umiestnenia. Ako by to bolo, keby sme si to aj pri výmene elektrických rozvodov ešte o niečo nesťažili. 8) V rámci našej výmeny elektrických rozvodov sme sa rozhodli pre pár “výmyslov“.

byt5 02

V obývačke a spálni sme sa rozhodli pre podsvietenie LED pásom po celej šírke miestnosti. Varnú dosku sme chceli prerobiť na indukciu, nakoľko sme ju mali aj pred tým a boli sme s ňou spokojní. So zavedením indukcie sme museli vyriešiť výmenu ističa pred elektromerom a samotného elektromera za trojfázový. Odblombovanie a zablombovanie nám zabezpečila Stredoslovenská distribučná a.s., ktorá vám po dobu troch dní nechá odblombované hodiny, počas ktorých si musíte zabezpečiť elektrikára na výmenu tohto ističa. Výmena ističa je potrebná z dôvodu vyššieho výkonu indukčnej varnej dosky. Niektoré varné dosky si ľudia pripájajú do jednofázových 230 V, no ich výkon ohrevu je týmto značne obmedzený. Pri výmene elektrických rozvodov je najdôležitejšie si naplánovať samotné vedenie novej elektrickej siete, hlavne ak ich budete s najväčšou pravdepodobnosťou ťahať zarezaním do panelov, do ktorých sa zrovna najľahšie nerobia drážky. Ako ich viesť, vám určite bude vedieť poradiť aj elektrikár. Najčastejšie sa to robí tak, že pokiaľ máte vedenú drážku na jednej strane steny, tak do druhej miestnosti, ktorá je na druhej strane tejto steny len prevŕta dieru a vytvorí sa zástrčka niekde v tomto mieste. Tým pádom cez jednu drážku dostanete dve zástrčky do dvoch miestností. Vyhotovenie drážok do stropnej konštrukcie je zakázané robiť, aby sa s drážkovaním neporušila nosná výstuž, ktorá je umiestnená hlavne pri dolnom povrchu dosky. Krytie tejto výstuže v týchto starších paneloch býva často menej ako 1cm. Aj z tohto dôvodu sme museli robiť nový sadrokartónový podhľad.

byt5 03
 
eshop.stavba-az.sk

Výmena vykurovacích telies

V prípade, že by sme sa rozhodli pre výmenu vykurovacích telies v neskoršom období, museli sme nechať namontovať uzatváraciu armatúru na odvodné potrubia vykurovacieho systému. Zatiaľ sme sa rozhodli len pre vyrovnanie a natretie starých radiátorov. Budú zakryté dlhým závesom až po zem a koniec koncov neboli v najhoršom stave. Je potrebné si uvedomiť, že výmena radiátoru, pokiaľ tam nie sú uzatváracie ventily, nie je tá najjednoduchšia záležitosť. Ako prvé je potrebné vypustiť celú stúpačku, následne môžete demontovať starý pôvodný radiátor. Najlepšie je pre budúcnosť osadiť uzatvárací ventil, pokiaľ budete chcieť niečo robiť s radiátorom prípadne sa poškodí alebo nebude tesniť, viete pomerne ľahko uzatvoriť prívod do tohto radiátora. Plochu nového vykurovacieho telesa vám musí vypočítať príslušný správca bytového domu, aby ste nenarušili vykurovaciu sústavu. Či už plochou alebo objemom radiátora.

byt5 04
 
byt5 05
     
byt5 06

byt5 07
 
byt5 08
     
byt5 09

 
eshop.stavba-az.sk
byt5 10
 
byt5 11
     
byt5 12

byt5 13

Súvisiace témy:

REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 1.ČASŤ (úvod)

REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 2. ČASŤ (projekt)

REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 3. ČASŤ (rekonštr. jadra)

REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 4. ČASŤ (realizácia otvorov v nosných stenách)

REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 5. ČASŤ (Výmena el.rozvodov a radiátorov)

REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 6. ČASŤ (Obklady)

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Inšpirácie a dizajn - Exteriér

Interiér, dizajn, zariadenie stavby

 

váš filantrop

 
Publikované : 31/05/2022 5:31 pm
(@anonymous)
Príspevky: 375
Honorable Member Guest
 

Už sa to začína formovať :). Na stropy pôjdu sadrokartóny ?

 
Publikované : 02/06/2022 12:39 am
(@filantrop)
Príspevky: 11
Eminent Member
Topic starter
 

Už sa to začína formovať :). Na stropy pôjdu sadrokartóny ?

V ďalšom článku popíšem finálne povrchové úpravy ako sú obklady, pokládku plávajúcej podlahy a aj sádrokartónové podhľady. ;)

 
Publikované : 02/06/2022 10:40 am
Pripoj sa k nám!
Online užívatelia

 Žiadny člen momentálne prihlásený

Kategórie článkov:

Zo správ, aktualít, tém a inšpirácií :)..