Pripoj sa k nám!
Heuchera (Heuchera)...
 
Zdieľať:
Upozornenia
Vyčistiť všetko

Heuchera (Heuchera) – pôdopokryvné rastliny

1 Príspevky
1 Užívatelia
0 Likes
731 Zobrazenia
zahrada-az
(@zahrada-az)
Príspevky: 56
Člen Moderator
Topic starter
 
Heuchera – nenáročná trvalka žiariaca farbami - základný popis, vlastnosti
heuchera 01
 

Latinský názov:       Heuchera

Výška:                     30-50cm

Čeľaď:                     Saxifragaceae

Odolnosť:                 Úplne mrazuvzdorná

Súvisiace témy : Lexikón stavby - Záhrada (lexikón záhradných rastlín)

Charakteristika rastliny:

Heuchery sú pôdoporyvné rastliny  s okrasnými listami rôznych farieb, ktoré sa výborne hodia aj do skalky či nádoby. Boli pomenované po nemeckom lekárovi a profesorovi z 18. storočia Johannovi Heinrichovi von Heucherovi. Existuje približne 37 druhov, ale ich krížením vzniklo množstvo ďalších rôznofarebných hybridov. Pochádza zo západného pobrežia Severnej Ameriky. Listy sú dlaňovo laločnaté a vyrastajú na dlhých stopkách a vytvárajú trsovité zoskupenia. Drobné zvončekové kvietky vyrastajú na vysokých stonkách, prevažne bielo ružovej až tmavo ružovej farby. Heuchera je zaujímavá farbou svojich listov od žiarivo zelenej cez oranžovú, červenú, vínovú až červenohnedú. V krajine pôvodu niektoré druhy používali Indiánske kmene v medicíne.

Stanovište:

Najlepšie sa im darí v polotieni až tieni, pod stromami alebo na severných stranách budov. Heuchery majú radi pôdu skôr ťažšiu a dobre priepustnú, ktorá nevysychá, ale nie je ani príliš mokrá.

heuchera 02
heuchera 03
heuchera 04

Starostlivosť:

Heuchery sú nenáročné na pestovanie aj pôdne podmienky. Nevyhovuje im príliš suchá pôda. Aj keď sú všetky druhy mrazuvzdorné nevyhovujú im holomrazy, preto sa doporučuje ich prikrývať hlavne na vyššie položených stanovištiach. Rozmnožuje sa odrezkami alebo delením. Najvhodnejší čas je jar alebo jeseň, v našich podmienkach je vhodný október až november. Sadenice vysádzame plytko, ale musia mať zakryté korene. Po vysadení ich treba výdatne zalievať až do doby, kým nezakorenia.

heuchera 06
heuchera 07
heuchera 05

 

Rez:

Po piatich rokoch keď rastlina stratí spodné listy je potrebné zostrihnúť vrcholovú časť. Z vrcholovej časti odrezkami potom môžeme rastlinu rozmnožiť. Keď v kvetináči zakorenia môžeme ich znova vysadiť na záhon.

 

Foto zdroj: flickr.com, pixabay.com

Súvisiace témy : Lexikón stavby - Záhrada (lexikón záhradných rastlín)

 
Vaša Stavba od A po Z
 
Publikované : 24/03/2023 9:16 am
Pripoj sa k nám!
Online užívatelia

 Žiadny člen momentálne prihlásený

Kategórie článkov:

Zo správ, aktualít, tém a inšpirácií :)..