Pripoj sa k nám!
Dráč obyčajný (Berb...
 
Zdieľať:
Upozornenia
Vyčistiť všetko

Dráč obyčajný (Berberis vulgaris L.) – okrasné záhradné rastliny

1 Príspevky
1 Užívatelia
0 Likes
460 Zobrazenia
zahrada-az
(@zahrada-az)
Príspevky: 56
Člen Moderator
Topic starter
 
Dráč obyčajný – pestrý živý plot - základný popis, vlastnosti
berberis top
 

Latinský názov: Berberis vulgaris L.

Výška: 3m

Čeľaď: Berberidaceae

Odolnosť: Úplne mrazuvzdorná

Súvisiace témy : Lexikón stavby - Záhrada (lexikón záhradných rastlín)

Charakteristika rastliny:

Do strednej a južnej Európy sa rozšíril zo severnej Afriky. Dnes sa nachádza aj V Rusku, Malej Ázii a  severozápadnom Iráne. Dráč má až 500 rôznych druhov pričom všetky majú tŕne alebo tŕnité okraje listov. Sú medzi nimi opadavé aj neopadavé druhy. Dráč obyčajný je na Slovensku najrozšírenejší v Slovenskom krase a Podunajskej nížine. V 40. rokoch minulého storočia bol plošne vyhubený, pretože sa mylne predpokladalo, že je prenášačom hrdze obilnej. Dráč je tŕnitý ker so eliptickými lístkami, ktoré vyrastajú vo zväzkoch na krátkych výhonkoch z pazúch tŕňov. Na jeseň sa sfarbujú do červena. Konáre sú šedožlté mierne ohnuté. Kvitne v máji až júni žltými drobnými kvietkami. Plody sú červené, podlhovasté a majú 2-3 semená. Zrelé plody sú jedlé majú veľký obsah vitamínu C a K, kyseliny vinnej, jablčnej a citrónovej. Obsahujú tiež alkaloid zvaný berberin. Neodporúča sa zjesť denne veľa plodov.

Stanovište:
Najradšej má slnečné stráne, ale môže byť aj v polotieni. Pôda by mala byť piesočnatá až hlinitá, vápenatá chudobná na živiny.
 
berberis 01
berberis 02
berberis 03

Starostlivosť:

Dráč nie je náročný na živiny ani na vlahu. Ak omrzne dobre sa zregeneruje ak ho zastrihnete až do dreva. Rastlina je mrazuvzdorná na zimu ho netreba robiť žiadne opatrenia. Aby sa dobre vyfarbili farebné kultivary je dobré ho vysadiť skôr na slnečné stanovisko. Kríky je možné vysádzať do skaliek, stredné a väčšie sú vhodné do živých plotov. Najčastejšie sa rozmnožuje semenami alebo odrezkami v júni až júli.

berberis 07
berberis 06
berberis 05

 

Rez:

Dráč sa vysádza do živých plotov aj do nižších oddelení v záhrade. Aby bol vitálny, rezať ho môžete až 3x ročne : na jar, potom po odkvitnutí alebo na jeseň na konci augusta  až začiatkom septembra.

Foto zdroj: flickr.com, pixabay.com

Súvisiace témy : Lexikón stavby - Záhrada (lexikón záhradných rastlín)

 

Vaša Stavba od A po Z

 
 
Publikované : 01/12/2022 7:46 am
Pripoj sa k nám!
Online užívatelia

 Žiadny člen momentálne prihlásený

Kategórie článkov:

Zo správ, aktualít, tém a inšpirácií :)..