Pripoj sa k nám!
Tis obyčajný (taxus...
 
Zdieľať:
Upozornenia
Vyčistiť všetko

Tis obyčajný (taxus baccata) - ihličnaté stromy

1 Príspevky
1 Užívatelia
0 Likes
526 Zobrazenia
zahrada-az
(@zahrada-az)
Príspevky: 56
Člen Moderator
Topic starter
 
Mystický dlhoveký strom – Tis obyčajný - základný popis, vlastnosti
tis top
 

Latinský názov: Taxus baccata

Výška: 10-20 m

Čeľaď: Taxaceae

Odolnosť: Úplne mrazuvzdorná

Súvisiace témy : Lexikón stavby - Záhrada (lexikón záhradných rastlín)

Charakteristika rastliny: Tis obyčajný patrí do skupiny drevín oceánskej klímy, preto nerastie na hrebeňoch alebo stanovištiach, ktoré sú veterné s nízkymi teplotami a dlhotrvajúcimi mrazmi. Bol rozšírený po celej Európe, ale v mnohých oblastiach bol vyrúbaný pre jeho vzácne drevo, ktoré sa vyznačuje vysokou pružnosťou, pevnosťou a trvanlivosťou. Preto je dnes chránenou drevinou. Dnes existuje niekoľko desiatok rôznych kultivarov. V minulosti bol spájaný so smrťou, lebo celý strom okrem červených mechúrikov, v ktorých sú ukryté semená je prudko jedovatý. Obsahuje jedovaté látky alkaloidy súhrnne nazývané taxín. Kedysi sa v liečiteľstve používali tieto látky proti besnote a hadiemu uštipnutiu v súčasnosti sa lieky z tisu nepoužívajú, pretože sa považujú za značne nebezpečné. Ihlice majú dlhé 2-3 cm veľké, končisté, ploché na báze zúžené do krátkej stopky, z vrchu tmavozelené lesklé. Na vetvičke sú usporiadané po špirále vo dvoch radoch. Kvety sú nenápadné vajcovité šištičky, žlté vyrastajúce na spodnej strane konárikov. Semeno je obalené mieškovitým rôsolovitým karmínovo červeným pohárikom. Tis na Slovensku sa v prirodzenom pôvodnom prostredí nachádza v Harmaneckej tisine, kde sa nachádzajú Tisy staré aj vyše 600 rokov.
 
Stanovište:Tisy majú radi slnečné miesto, ale darí sa im aj v tieni a polotieni. Pôda by mala byť dobre priepustná, vlhká a zásaditá. Rastie  v nadmorských výškach od 430-1300 m.n.m.
 
tis 01
tis 02
tis 03

Starostlivosť: Kúpené sadenice je dobré sadiť na jar, po posledných mrazoch alebo na jeseň. Po výsadbe je potrebné rastliny pravidelne zalievať, aby sa dobre zakorenili. Potom je už starostlivosť v podstate bez nejakých špeciálnych požiadaviek. Rozmnožuje sa semenami alebo koncom leta odrezkami. Zimu tisy v našich podmienkach dobre znášajú, iba novovysadené rastliny by sme mali prikryť čečinou.

tis 04
tis 05
tis 06

Rez: Tis býva veľmi často vysádzaný v parkoch a to v niekoľkých druhoch kultivarov, ktoré sa líšia tvarom, dĺžkou ihlíc a farbou plodov. Je možné ho tvarovať, preto sa uplatní v skalkách, kde môže byť tvarovaný ako bonsai alebo je často využívaný ako živý plot.

Foto zdroj: flickr.com, pixabay.com

Súvisiace témy : Lexikón stavby - Záhrada (lexikón záhradných rastlín)

 

 
Vaša Stavba od A po Z.
 
Publikované : 13/01/2023 12:55 pm
Pripoj sa k nám!
Online užívatelia

 Žiadny člen momentálne prihlásený

Kategórie článkov:

Zo správ, aktualít, tém a inšpirácií :)..